EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Riskli binalar için ödenen sigorta primi iade alınabilecek

Riskli ve mühürlenip tahliye kararı verilen binalardaki konut sakinleri zorunlu deprem sigortası poliçelerini iptal ettirip primlerini de iade alabilecek.

İstanbul Kartal’daki çöken bina faciasının ardından bazı illerde tespiti yapılan riskli binalar mühürlendi ve tahliye edildi. Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre, bu sürecin ardından tüm gözler sigortaya çevrildi. Kartal’daki gibi çöken ya da yıkılan binaların sigortadan hasar alıp almayacağı tartışılmaya başlandı. Riskli tespiti yapılarak mühürlenen binalardaki Doğal Afet Sigortaları (DASK) kapsamında yaptırılan zorunlu deprem sigortasının ne olacağı merak ediliyor.

ZORUNLU DEPREM SİGORTASI

Kendiliğinden yıkılan ya da yıkımı gerçekleştirilen riskli binalarda konut poliçesinden ve zorunlu deprem sigortasından hasar alınamıyor. Konut paket poliçesi kapsamında hasar alınabilmesi için poliçede yazan sel, yer kayması, yangın, uçak çarpması gibi olay yaşanması; deprem sigortasından faydalanılabilmesi için ise binanın deprem nedeniyle yıkılması gerekiyor.

RİSKLİ BİNALARDA DEPREM SİGORTASI VARSA NE OLACAK?

Riskli bina kapsamında yer alan ya da riskli tespiti yapılarak mühürlenen ve tahliye kararı olan binalardaki konut sakinleri sigortayı nereden yaptırdıysa oraya başvuruda bulunup, poliçelerini iptal ettirebiliyor. Ödenen primleri ise iade olarak alabiliyor.

EV SAHİPLERİ NE YAPACAK?

Sigortacılar, bu yılki geçerli poliçenin priminin iade edilebileceği ifade ediyor. DASK’ın, riskli binalar konusunda yapacağı bir şey olmadığını söyleyen sigortacılar, vatandaşların isterlerse acentelerine gidip, poliçelerini iptal ettirebileceğini ve primlerini de iade olarak alabileceğini belirtiyor.