EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Oral: “Vatandaşlar vergi levhası olan gayrimenkul satışlarına güvensin”

Yeni yürürlüğe giren Emlak Müşavirliği Yönetmeliği kapsamında bundan sonraki süreçte herkes emlak danışmanlığı yapamayacak!

Emlak sektöründe kurallar yeni baştan yazıldı. Bundan sonraki süreçte emlak danışmanı olmak zorlaşıyor. Her önüne gelenin emlakçılık yapmasına, emlakçılığın ikinci meslek olarak yapılmasına ve emlak ofislerinin belirlenen standartların altında olunmasını izin verilmeyecek.
Emlak sektöründeki yeni gelişmeler hakkında açıklamada bulunan Samsun Tüm Emlakçılar Meslek Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, yeni çıkan yönetmelik kapsamında herkesin emlak müşavirliği yapamayacağını söyledi.

SATEM Başkanı Mevlüt Oral, bir araya geldiği basın mensuplarına yeni yürürlüğe giren ç Emlak Müşavirliği Yönetmeliği hakkında açıklamalarda bulundu.

Yeni çıkan Emlak Müşavirliği Yönetmeliği kapsamında komisyon ücretleri yüzde 6 seviyesinden yüzde 4 seviyesine indirildi. SATEM Başkanı Oral, bundan sonraki süreçte yeni yönetmelik ile birlikte emlak müşavirliği yapan kişilerin profesyonel hizmet sunacaklarını söyledi.
Oral, yeni çıkan emlak müşavirliği sayesinde emlakçıların ya da emlakçıya gayrimenkulünün satılması konusunda yetki veren kişilerin birbirlerine yanlış yapma gibi durumları olmayacağını bildirerek, yapılan yanlışların Ticaret Bakanlığı tarafından tespit edilmesi durumunda 3 bin 762 TL para cezası kesileceğini de açıkladı.

3 defa üst üste yanlış yapan meslekten ihraç edilecek

Emlak müşavirleri ikinci sefer bir hata yaptıklarında ise kesilen cezanın 5 katı oranında ceza ödemek zorunda kalacaklar. Emlak müşavirleri üçüncü defa hata yaptıklarında ise meslekten ihraç edilmeleri gündeme gelecek.

Yeni Emlak Müşavirliği Yönetmeliği kapsamında bundan sonra vatandaşa hiçbir şekilde yanlış yapılamayacağını ifade eden SATEM Başkanı Mevlüt Oral,

“Vatandaşlar vergi levhası olan gayrimenkul satışlarına güvensinler”

"Yönetmelikle birlikte her önüne gelen de emlak müşaviri olamayacak. Vatandaşlarımız kesinlikle vergi levhası olmayan kişilerle iş yapmasınlar. Bu insanlar gerçekten dolandırıcıdır. Vatandaşı dolandırıp ortadan kayboluyorlar. Böyle kötü duruma düşmemek için vergi levhası olan gayrimenkul satışlarına güvensinler. Yönetmelik ile birlikte gayrimenkul alış ve satışları artık güven içerisinde yapılacak” şeklinde açıklamalarda bulundu.