EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Öğrenciler dikkat! Kiralık evlerin en ucuz olduğu il, ilçe ve mahalleler

YKS Tercih Sonuçları ile birlikte üniversite adaylarının kiralık ev telaşı başladı. İşte il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle en ucuz ve uygun kiralık ev fiyatları…

YKS Tercih Sonuçları’nın açıklanmasının ardından üniversite adaylarının kiralık ev arayış telaşı başladı. Peki kiralık fiyatları ne durumda? en uygun kiralık ev nerede? en ucuz ve uygun kiralık ev ile en pahalı kiralık evler nerede? Tüm bu soruların cevapları ve detayları haberimizde…

TÜRKİYE’NİN EN YÜKSEK KİRALIK EVLERİ İLE EN UCUZ KİRALIK EVLERİ NEREDE?

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin “Üniversite Bölgelerindeki Kira Değerleri” araştırmasına göre Türkiye’nin en yüksek kiralık evleri İstanbul, en düşük kiralık evleri ise Eskişehir, Nevşehir ve Trabzon’da bulunuyor. Araştırma, 100 metrekarelik 2+1 daireler ile gerçekleştirildi.

EN YÜKSEK KİRA BEDELİ İSTANBUL’DA

  • Kira bedelinin en yüksek olduğu yerlerin başında 2 bin 900 TL ile İstanbul Beşiktaş geliyor. Beşiktaşı, 2 bin 750 TL ile Kadıköy izliyor. Bakırköy’de kiralar 2 bin 100 TL, Kartal’da bin 700 TL, Avcılar’da ise bin 350 TL.
  • Ankara’da en yüksek kiranın ödendiği yer bin 700 TL ile Çankaya Yaşamkent oldu. Ortalama kiralar Ankara Bahçelievler’de bin 650 TL, Emek’te bin 500 TL, Yenimahalle Gazi Mahallesi’nde bin 250 TL, Çankaya 100. Yıl’da bin 200 TL, Cebeci’de bin 100 TL.
  • İzmir’de en yüksek kiranın ödendiği yerler 2 bin TL’yi bulan Buca’da Tınaztepe, Kuruçeşme Yıldız, Adatepe ve Atatürk Mahallesi oldu. Onu bin 800 TL ile Çiğli ve Bornova’nın Kazımdirik Mahallesi, bin 500 lira ile Bornova Mevlana, bin 350 lira ile Menemen’in Ulukent, bin 200 lira ile Menemen’in 30 Ağustos, bin 100 lira ile Menemen’in Seyrek Mahallesi takip ediyor.
  • Bursa’da 23 Nisan Mahallesi’nde ortalama kira değeri bin 600 TL’yi buluyor. Görüklü’de ise ortalama kiralar 900 TL.
  • Antalya Kepez’in Kültür Mahallesi’nde ve Muratpaşa’nın Meltem Mahallesi’nde ortalama kiralar bin 50 TL.
  • Aydın’da öğrenciler tarafında n yoğun olarak tercih edilen Güzelhisar, Kurtluş ve Cumhuriyet Mahallesi’nde ortalama kira bin 200 TL. Zafer Mahallesi’nde ise bin 100 TL.
  • Muğla’nın Kötekli Mahallesi’nde ise kiralar bin 500 TL’ye kadar çıkıyor. Emir Beyazıt ve Nusrettin Mahallesi’nde ise bin 150 TL.

EN DÜŞÜK KİRALIK EVLER ESKİŞEHİR, NEVŞEHİR VE TRABZON’DA

Türkiye genelinde en düşük kiralık evlerin olduğu şehirler Eskişehir, Nevşehir ve Trabzon oldu. Kiralar Eskişehir Tepebaşı Sütlüce’de ortalama 525 TL, Tepebaşı Şirintepe’de 580 TL, Odunpazarı Büyükdere’de ise 630 TL’ye kadar yükseliyor. Nevşehir merkezde kiralar 650 TL iken Trabzon Akçaabat’ın Yıldızlı bölgesinde ise 650 TL.

Öğrencilerin kiralık ev için öncelikleri arasında sosyal imkanlar ve ulaşım açısından avantajlı bölgeler ile kampüse yakın yerler geliyor. Talebin fazlalığı bu bölgelerdeki kiralık ve satılık ev fiyatlarını artırıyor.

Son bir yılda öğrenciler tarafından yoğun olarak kullanılan bölgeler arasında en yüksek kira artışı yüzde 14.82 ile Denizli’de yapıldı. Onu yüzde 13.22 ile Kayseri, yüzde 13.06 ile İzmir, yüzde 12.03 ile Eskişehir ve yüzde 11.85 ile Mersin izledi.

İşte öğrencilerin en yoğun tercih ettiği 71 bölgedeki ortalama kira bedelleri listesi: