EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ofis pazarında kiralama talebinin artması bekleniyor

2018 yılı rakamları, ofis pazarının ekonomik koşullara rağmen daralma göstermediğini ortaya koydu. Ofis pazarında kiralama talebinin önümüzdeki dönem artması bekleniyor.

Ofis pazarı, ekonominin durgun olduğu dönemden en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Ancak tüm bunlara rağmen ofis yatırımcılarının yüzü 2018 yılı 4. çeyrekte güldü. Söz konusu bu dönemde İstanbul’da 92 bin 750 metrekare yeni ofis alanı pazara girerken 2018 yılında ofis arzı 376 bin 631 metrekare arttı ve toplam arz 6.18 milyon metrekareye ulaştı.

Ülke genelinde ise A sınıfı ofis stokunun 2023’e kadar 13.5 milyon metrekareye ulaşması bekleniyor. İstanbul, Ankara ve İzmir ofis stokunda başı çekiyor. Her yıl yeni ofis projelerinin eklendiği bu pazarda ofis bölgeleri arasındaki rekabet de kızışıyor.

KONTRATLAR YENİLENDİ

Kira bedellerinde dövizden TL’ye geçilmesiyle birlikte mal sahipleri ve mevcut kullanıcılar arasında yeni anlaşmalar imzalandı. Kira rakamı ve sözleşme süresi konularında anlaşmaya varılan ofis alanlarında, kontrat yenilemeleri oldu.

TALEP ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE ARTACAK

Ofis boşluk oranı 2018 yılı sonunda yüzde 24.68 olarak gerçekleşti. Bu kiralama işlemlerinin, bir önceki yıla göre benzer seviyesini koruduğu belirlendi. Beklenen talebin önümüzdeki süreçte artması bekleniyor. Dolayısıyla bu durum, ofis pazarının ekonomik koşullara rağmen daralma göstermediğini ortaya koydu.