EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Ocak ayı konut satış şampiyonu İstanbul oldu

TÜİK tarafından açıklanan 2018 Ocak ayı konut satış verilerine göre Türkiye genelinde en çok konut satışı yapılan ilin İstanbul olduğu kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından her ay açıklanan konut satış istatistikleri 2018 yıl ıOcak ayı raporu açıklandı. TÜİK’ten elde edilen verilere göre yurt genelinde en çok konut satışı yapılan il İstanbul oldu. İstanbul’da ocak ayı süresince toplam 9 bin 720 adet konut el değiştirdi.

TÜİK 2018 yılı Ocak ayı konut satış istatistiklerine göre yurt genelinde söz konusu dönemde konut satışları bir önceki yılın anı dönemine kıyasla yüzde 1,7 oranında artış kaydetti.

TÜİK tarafından her ay açıklanan ve kamuoyuna duyurulan verilere göre, 2018 yılı Ocak ayında konut satışlarının genelinde yüzde 1,17 seviyesinde gözle görülür bir artış yaşandı. Yurt genelindeki konut satışı 97 bin 10 şeklinde kaydedildi.

Piyasada özellikle yılın başından bu yana yaşanan ‘Konutta balon var mı, yok mu, 10 yıllık satışlar duracak mı, arz fazla mı?’ gibi tartışmalar sürerken TÜİK’in 2018 yılı ocak ayı konut satış istatistiklerine göre, yurt genlinde konut satışlarında artış yaşandığı görüldü.

Piyasada yaşanan durgunluğu ve özellikle lüks segmentte meydana gelen ve ilerleyen zamanlarda da meydana gelmesi muhtemel arz fazlalığına rağmen konut satışları söz konusu dönemde yüzde 1,17 oranında artış kaydetmeyi başardı. Rakamsal olarak yurt genelinde 97 bin 19 konut el değiştirdi.

Konut satışlarının en çok kaydedildiği il beklendiği üzere yüzde 16,8 oranı ve 16 bin 336 adet konut satışıyla İstanbul oldu. İstanbul’u 9 bin 720 adet konut satışı gerçekleştirilen genel satışlarda yüzde 10’luk paya sahip Ankara izledi. Ankara’yı ise İstanbul ve başkentten sonra en çok gayrimenkul satışı yapılan yüzde 6’lık payı ve 5 bin 841 adet konut satışıyla İzmir takip etmeyi başardı.

Konut satışlarının en düşük olduğu iller ise söz konusu dönemde yapılan satışlar dikkate alındığında sırasıyla Ardahan, Hakkari ve Bayburt şeklinde oldu.