EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Nizamettin Aşa: Konut satışlarının önündeki en büyük engel faizler

Konut satışları Ocak 2019’da Ocak 2018’e oranla yüzde 24.8 azaldı. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, bunun sebebinin yüksek faiz olduğunu belirtti.

Ocak 2019’da konut satışları yıllık yüzde 24.8 azalış gösterdi. İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, konutta satışların önündeki en büyük engelin yüksek faizler olduğunu belirtti.

Faize bağlı konut kredisi satışlarında yüzde 80 gibi düşüş söz konusu olduğunu söyleyen Nizamettin Aşa, Bloomberg HT’ye yaptığı açıklamada bunun ciddi bir düşüş olduğunu ve faizlerin yüksek olmasından kaynaklandığını ifade etti.

Aylık psikolojik sınırın yüzde 1 olduğunu hatırlatan Aşa; “Şu anda faizler yüzde 2 seviyelerinde dolaşıyor. Bu psikolojik sınırın 2 katı demek. Yani 300 bin TL değerindeki bir konutun geri ödemesi 600 bin TL. Bu da vatandaş için caydırıcı. Konut kredisi faiz engeli aşıldığında ortada sorun kalmayacak. Çünkü şu anda ciddi şekilde alıcı potansiyeli var” şeklinde konuştu.

Aralık 2018’de kampanyalar, KDV ve tapu harcı gibi indirimlerin satışlarını artırdığını söyleyen Nizamettin Aşa; “Bu kampanyalar uzatıldı ama kısıtlı. Ayrıca bazı projeleri kapsıyor. Piyasanın asıl beklediği ise daha geniş bir yelpazeye hitap eden kapsamlı bir kampanya. Konutta KDV indirimi etkili olmaya devam ediyor. Tapu haçları ise bana göre hala yüksek. Biraz daha düşürülmesi. Eğer devlet bu konuda daha olumlu adımlar atar ve daha geniş yelpazeye hitap eden projelere destek sağlarsa bu işler çözülür” ifadelerini kullandı.