EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Müteahhitlerin denetim firmalarındaki söz hakkı sona erdi

Yeni yapı denetim modeli yarın devreye giriyor. Artık müteahhitler inşaatları denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yeni yapı denetim modeli yarın devreye giriyor. Buna göre artık müteahhitler inşaatları denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyecek. Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, yeni düzenlemeyle inşaat sektöründe tanıdık denetçi döneminin biteceğini ifade etti.

ARADAKİ İLİŞKİ KESİLDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ocak 2019 yılında yürürlüğe girecek yeni yapı denetim düzenlemesiyle inşaatlarda denetleyen ile denetlenen arasındaki ilişkiyi kestiğini söyleyen Nazmi Şahin, saha uygulamalarındaki sistemsel ve mevzuattan doğan hatalar sonucu eski yapı denetim sisteminin işlevini yitirmeye başladığına dikkat çekti. Yapı denetim firmalarının son 18 yıldır denetleyeceği inşaatlara giderek ‘sizi denetlemek istiyorum' diyerek iş istediğini belirten Şahin; “Böyle bir mekanizmanın sağlıklı sonuçlar doğurması mümkün değildi. 2019’da yürürlüğe girecek mevzuat değişikliğiyle birlikte sektördeki belirsizliğe son verildi” ifadelerini kullandı.

Yapı denetim sisteminde artık yapı sahipleri ve müteahhitlerin kamu adına kendilerini denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyeceğini vurgulayan Şahin, “Böylelikle bağımsız, sağlıklı ve kaliteli bir denetim sağlanmış olacak” şeklinde konuştu.

PUANI SIFIR KABUL EDİLEREK SIRALANACAK

Yeni düzenlemeyle birlikte illerde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşları, 1 Ocak 2019’dan itibaren noter huzurunda çekilecek kurayla puanı sıfır kabul edilerek sıralanacak. Bunun yanı sıra yapı denetim firmalarına sınırlama da getirildi. Yapı Denetim Komisyonu’nca kanunun uygulandığı her il için o ilde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşu sayısı hesaplanacak. Bir ilde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşu beşten az olamayacak.