Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Müteahhitlere yetki belgesi uygulaması TBMM’den geçti

Müteahhitlerin yetki belgesiyle sınıflandırılmasına ilişkin düzenleme Meclis’te kabul edildi. Buna göre Çevre ve Şehircilik Bakanlığı müteahhitleri sınıflandırılacak.

Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda kabul edildi. Artık, uzun bir süredir sektörde tartışma haline gelen müteahhitlerin yetki belgesiyle sınıflandırılması uygulaması hayata geçirilecek.

Yetki belgeleri, nitelikli yapılaşmanın ve müteahhitlerin ihtisaslaşmasının sağlanması amacıyla verilecek. Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; bu belgeler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sınıflandırılacak. Ayrıca yeni yasaya göre ruhsatsız ya da mevzuata aykırı yapılar, idare tarafından tespit edildiğinde mühürlenebilecek, inşaatı ise durdurulabilecek. Bunun yanı sıra ruhsata bağlanamayacağı veya aykırılıklarının giderilemeyeceği anlaşılan yapılar ise bir aylık süre beklenmeden belediye veya valilikçe yıktırılabilecek.

BİSİKLET YOLU VE PARK İSTASYONLARI ZORUNLU HALE GELDİ

Yasa, bazı diğer değişiklikler de içeriyor. Buna göre yeni imar planlarında bisiklet yolları ve bisiklet park istasyonları zorunlu hale gelecek. Yapılamayan yerlerde ise yaya yolları düzenlemesi gerçekleştirilecek.

Ayrıca artık Hazine'ye ait kamu konutlarından kat irtifakı kurulmuş olanlar bağımsız bölümler halinde satılabilecek. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine, kiracılarına ve yapıda ikamet etmek şartıyla sınırlı ayni hak sahiplerine geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilecek.

Riskli yapı tespiti için lisans verilen kurum ve kuruluşların faaliyetleri ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetlenebilecek. Söz konusu bu kurum ve kuruluşlara, görevlerini gereği gibi yerine getirmemeleri durumunda ise yazılı olarak uyarı, 15 bin liraya kadar idari para cezası ile lisans iptal cezası uygulanabilecek.