EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Müteahhitlerden çimento zammına büyük tepki geldi

Müteahhitler, yüzde 50 zam yapan çimento şirketlerine tepki gösterdi. İş bırakma eylemine hazırlanan müteahhitler konuyu rekabet kuruluna da taşıyacak.

Ocak’ta aldıkları yüzde 40 zam kararını geri çeken çimento firmaları, ani bir kararla yüzde 50 zam yaptı. Zam açıklamasının ertesi günü zamlı tarifeler üzerinden satışlara başlayan çimento firmalarına tepki göstermek için İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) şantiyeleri durduracaklarını açıkladı.

REKABET KURULUNA GÖTÜRECEĞİZ

İzmir Müteahhitler Federasyonu (İMFED) başkanı Ziya Dağlıer, son dönemde çıkan yönetmeliklerle, faizlerin yükselmesiyle, dövizdeki artışlarla ve inşaat maliyetlerindeki artışla inşaat sektörünün önü iyice tıkandığını dile getirdi. Böyle zor bir süreçte çimento firmalarının çıkıp yüzde 50 zam yapmasının kabul edilebilir hiçbir tarafı olmadığını söyleyen Ziya Dağlıer; “Çimento şirketleri inşaat firmalarını daha da zora sokuyor. Bu zamları rekabet kuruluna götüreceğiz” dedi.

İnşaat sektörünün sorununun herkesin sorunu olduğunu ifade eden Dağlıer; “Bu zammın hemen geri çekilmesi gerekiyor. Maliyetlerimiz çok artmış ve konut fiyatları hiç artmamışken bu zammı kabul etmemiz mümkün değil. Bu zamlar karşısında sessiz kalmayacağız. Tepkimizi ortaya koyacağız” şeklinde konuştu.

ŞANTİYELERİ DURDURABİLİRİZ

İzmir Müteahhitler Derneği başkanı İslam Yıldırım, çimentoya yapılan zammın hiçbir gerekçesi olmadığını söyledi. Yapılan bu zammı kınadıklarını belirten İslam Yıldırım; “Çıkıp yüzde 50 zammın nedenini açıklasınlar biz de kabul edelim. Çimento yerli hammadde ile üretildiği için dövizdeki artıştan çok az etkilendi. Buna rağmen yüzde 50 zam yapmaları fırsatçılıktır” dedi. Birçok müteahhittin yüksek maliyetlerden dolayı inşaata başlayamadığını söyleyen Yıldırım; “Arsa sözleşmesi imzalayan çok sayıda arkadaşımız yaptığı masraflara rağmen sözleşmelerini iptal ediyor. Zaten satışların yavaşladığı bu süreçte yapılan bu zamlar durumu daha da güçleştiriyor. Derneğimizin çatı kuruluşu İMKON daha önce iş bırakma çağrısında bulunmuştu. Yapılan zamlar üzerine yeniden iş bırakma çağrısı yapılacaktır. Zamlar geri çekilmediği taktirde konfederasyonumuzun öncülüğünde İzmir’deki müteahhitler olarak iş bırakma eylemine gideceğiz” dedi.

ENFLASYONU DÜŞÜRMEK İÇİN DEĞİL YÜKSELMEK İÇİN MÜCADELE EDİYORLAR

Karşıyaka Yapı Müteahhitleri Derneği (KAMDER) Başkanı Niyazi Gültekin, Türkiye Çimento Mühtasilcileri Birliği’nin enflasyonla mücadele kapsamında yüzde 40 zammı geri çekildiğini açıklamasından bir ay sonra bu kez yüzde 50 zam yapılmasının tamamen art niyetten kaynaklandığını söyledi. Çimento şirketlerinin enflasyonu düşürmek yerine yükselmek için mücadele ettiğini belirten Niyazi Gültekin; “Gıda ve sebze-meyve fiyatlarında aşırı artış yapan firmalara müdahale edip ceza kesen Ticaret Bakanlığı’nın haksız bir şekilde yüzde 50 zam yapan çimento firmalarına da müdahale etmesini bekliyoruz. Tamamen kâr odaklı olan bu zamları kınıyoruz” ifadelerini kullandı.