Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Müteahhidin bitiremediğini sigorta şirketi tamamlayacak

Kentsel dönüşümde ‘tamamlama sigortası’ dönemi başlıyor. Müteahhidin mali olarak sıkıntıya girmesi durumunda projeyi, sigorta şirketi ya da banka tamamlayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde bazı müteahhit firmalarının mali sorun yaşayıp çalışmalarını durdurduğuna dikkat çekti. Vatandaşların mağduriyet yaşadığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili açıklamalar yaptı.

Murat Kurum, getirilecek düzenleme ile birlikte, müteahhidin kentsel dönüşümü yapabileceğine ilişkin olarak banka ya da sigorta firmasından tamamlama sigortası yaptıracağını belirtti. Banka ya da sigorta firmasının müteahhit adına ‘Bu firma burayı yapabilir. Bunu yapabilecek mali kriterleri vardır. Ben de referans oluyorum ve sigorta sağlıyorum’ şeklinde beyanda bulunacağını ifade eden Murat Kurum, “Projeyi, yapılamaması durumunda banka ya da sigorta firması tamamlayacak. Veya bakanlım tarafından belirlenen teminatları sağlamak zorunda kalacak” diye konuştu.

Murat Kurum, söz konusu düzenlemenin yakın zamanda yönetmelik olarak yayınlanacağını açıkladı. Bakanlık olarak belli teminatları içerir bir düzenleme yapacaklarını söyleyen Bakan Kurum; “Düzenlemeyle kentsel dönüşümde vatandaşların yaşayacağı mağduriyetlerin önüne geçmiş olacağız” ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye’de yaklaşık 450-500 bin müteahhittin olduğunu da belirtti ve yeni düzenleme ile birlikte müteahhitlerin yeterliliklerine göre 9 sınıfa ayrılacağını da sözlerine ekledi.