EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Murat Kurum’dan imar artışı ile ilgili net açıklama: İzin verilmeyecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışına izin vermeyeceklerini söyledi. “Olacaksa da yüzde 20-25’i geçmeyecek” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sektöre ve gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’de geçmişte yüksek binaların ihtiyaç olduğunu belirten Murat Kurum, ancak bugün şehirlerin silüetini bozan, özellikle kentsel dönüşümde yüksek binaları istemediklerini ifade etti. Kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışının olmayacağını dile getiren Bakan Kurum; “Eğer olacaksa da yüzde 20-25’i geçmeyecek” diye konuştu.

5-5.5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞMESİ GEREKİYOR

Murat Kurum, kentsel dönüşüm yasasının çıktığı 2012 yılından beri yaklaşık 550 bin konutun dönüşümünün sağlandığını vurguladı. Bugün için 5-5.5 milyon konutun dönüşmesi gerektiğinin altını çizen Bakan Kurum; “2025'te 7.5 milyon yapıya ulaşıyor. Bu binaları bir an önce dönüştürmemiz şart” ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşümde kesinlikle imar artışı olmayacağının altını çizen Murat Kurum; “Eğer olacaksa da yüzde 20-25’i geçmeyecek. Şehirlerimizin gelecek 50 yılını planlamak istiyoruz” dedi.

YÜKSEK KATLI BİNA KESİNLİKLE İSTEMİYORUZ

Yatay mimari konusuna da değinen Murat Kurum, yüksek katlı binaları kesinlikle istemediklerini belediye başkanlarına belirttiklerini söyledi. Bunun takipçisi olduklarını vurgulayan Kurum; “Bu noktada da yüksek bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz” şeklinde konuştu.