EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Murat Kurum: Yüksek katlı binalara dur dememizin zamanı geldi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüksek katlı binalar ile ilgili açıklamalarda bulundu. Kurum; ““Bunlara dur dememizin zamanı geldi” dedi.

İkinci Kentsel Gelişim Zirvesi’nde konuşan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yüksek katlı binalar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bunların artık yapılmayacağını ifade eden Murat Kurum; “Bunlara dur dememizin zamanı geldi” dedi.

YÜKSEK BİNALAR ARTIK YAPILMAYACAK

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; bir zamanlar Türkiye’de yüksek binaların bir ihtiyaç olduğunu ifade eden Murat Kurum, hem imar planlarının azlığı, hem de nüfusun yoğunluğu, kentlere göçün hızlı bir şekilde olmasının yüksek bina ihtiyacını beraberinde getirdiğini söyledi. Kurum; “Ancak yüksek binalar bizleri gerçekten rahatsız ediyor. 30-40 katlı binaları kentsel dönüşümde de görüyoruz. Bunları artık yapmayacağız. Bunlara artık dur dememizin zamanı geldi” diye konuştu.

81 İLDE MEKANSAL PLANLAMAYI VURGULADI

Her hafta illeri gezdiklerini ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 81 şehirde mekansal plan yapılması gerektiğinin altını çizdi. Şehrin geleceği, nüfusu, alt yapısı, üst yapısı için gerekli olan her şeyin planlanması gerektiğini belirten Murat Kurum; “Biz kentsel dönüşümde bu sıkıntıları sahada görüyoruz. Her biri kendi içinde kentsel dönüşüm projelerine gidiyorlar. Ancak şehir ölçeğinde kentsel dönüşümü de planlamamız gerekiyor. Şehirde satılabilecek konut sayısı belli” şeklinde konuştu.

ŞEHİRLERİN ALTYAPISI DEĞİŞECEK

Şehirlerin altyapısına da değinen Murat Kurum, şimdiki altyapının yağışları kaldıracak durumda olmadığını, tedbirlerin alınması gerektiğini belirtti. Yağış sonra çevreye verilen zararların maliyetleri kat kat artan yeni yapılara sebep olduğuna dikkat çeken Kurum; “Buna ilişkin bir eylem planı hazırlayacağız. Yapılması gereken her şeyi artık imar planında yapmamız gerekiyor. Bunları zorunluluk haline getireceğiz. Böylece iklim değişikliğine ilişkin şehirlerimizin alt yapısı ve üst yapısı yağışlardan daha az zarar görecek” ifadelerini kullandı.