EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Murat Kurum: Yeni kaçak yapılara imar affı yok

İmar Barışı’nın yeni yapıları kapsamadığını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Yeni kaçak yapıların olmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sign of the City Awards (SotCA) töreninde sektöre daire önemli açıklamalarda bulundu. Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; bakanlık tarafından hayata geçirilen çalışmalar hakkında bilgi veren Murat Kurum, İmar Barışı ile ilgili de açıklamalarda bulundu.

İmar Barışı uygulamasının 31 Aralık 2017’den önce yapılan yapılar için geçerli olduğunu vurgulayan Kurum; “Yeni yapılan kaçak yapıları ilgilendirmiyor. Yeni kaçak yapıların olmasına, şehirlerin siluetini bozmasına müsaade etmeyeceğiz” diye konuştu.

İmar Barışı için 8.5 milyonun üzerinde bir talep aldıklarını söyleyen Bakan Kurum; “Söz konusu bu talep karşısında biz de duyarsız kalmadık. Tarihi 31 Aralık 2018’a kadar uzattık” dedi.

HAZİNEYE AİT ARAZİLERİN KİRALANMASI VE SATIŞI

Hayata geçirilen bir diğer projenin hazineye ait arazilerin kiralanması ve satışı olduğunu hatırlatan Murat Kurum; “Bunlara ilişkin de ilk önce kiralanmış arazileri ecrimisil bedeli üzerinin yarısından 10 yıllık bedelle kiralayarak vatandaşımızın 10 yılın sonunda bunları satın almasının önünü açtık. Bu sayede tarımın önünü açmış olduk” ifadelerini kullandı.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ KONUSUNDA EYLEM PLANI GELİYOR

İklim değişikliği hakkına ise başta Karadeniz ve İstanbul olmak üzere tüm illeri kapsayacak eylem planı hazırladıklarını açıklayan Murat Kurum, bu planın içerisinde hem şehircilik anlamında hem de çevre anlamında tüm sektörleri ilgilendiren birçok eylemin bulunduğunu ifade etti. Kurum, bunların başlıca katı atık, atık su tesisleri, içme suyu altyapısı, kanalizasyon altyapısı gibi eylemler olduğunu belirtti.