EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Murat Kurum: Hedef 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümü

Bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümünü sağladıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum; “Hedefimiz 5 yılda 1.5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı manifestoyu hatırlatan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, maddelerin çoğunun kendi bakanlığını ilgilendirdiğini ifade etti. Tüm şehirlerin geleceğini düşünerek yapılması gerekenler üzerinde çalışacaklarını söyleyen Murat Kurum; “Cumhurbaşkanımızın açıkladığı manifestodaki kalemlerden biri de kentsel dönüşümdü. Kentsel Dönüşüm Seferberliği’nde bugüne kadar 590 bin konutun dönüşümü sağlandı. Şu anki hedefimiz, 5 yıl içinde 1.5 milyon konutun dönüşümünü sağlamak” ifadelerini kullandı.

81 İLE GÖNDERİLEN GENELGE GÖNDERİLDİ

Murat Kurum, riskli yapıların yıkılması ile birlikte TOKİ ve İller Bankası eliyle vatandaşları mağdur etmeden kentsel dönüşüm sürecini yürüteceklerini ifade etti. Manifesto çerçevesinde tüm bakanlıkların kentsel dönüşümle ilgili her noktada çalıştığını söyleyen Bakan Kurum; “81 ile genelge yayınladık. Bununla birlikte eğer riskli bina varsa, vatandaşın malını, canını riske atan bina varsa belediye başkanlarımız bunu tespit edecek. Önceliğe göre de kentsel dönüşüm strateji planı oluşturulacak. Hedefimiz gelecek 20 yıl içerisinde Türkiye’deki 6.7 milyon konutun dönüşümünü sağlamak. Bu noktada bakanlık olarak her türlü fedakarlığa hazırız. Gelecek 20 senelik süreçte artık Türkiye'de riskli bina, deprem korkusu yaşayan vatandaşımız kalsın istemiyoruz. Bu konuda kararlıyız. 81 ilde de çalışmalarımızı kararlı bir şekilde yürüteceğiz” şeklinde konuştu.

YEŞİL ALANLAR ARTIRILACAK

Şehirlerdeki yaşam kalitesini yükseltmek istediklerini belirten Murat Kurum bunun için her şehre en az bir millet bahçesi yapılacağını söyledi. Bakan Kurum, böylece kişi başına düşen yeşil alan miktarını artıracaklarını da ifade etti.

Kurum, 2023 yılı sonu itibarıyla şehirlerin yaşam kalitesini artırmak adına altyapıdan üstyapıya kadar bütün her şeyi hizmet verebilir hale getirmek istediklerini de sözlerine ekledi.