EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Mimari ve Tasarım Zirvesi nisan ayında kapılarını açıyor

Nisan ayında düzenlenecek olan Mimari ve Tasarım Zirvesi, Türkiye ve dünyanın önde gelen mimar ve tasarımcılarını aynı çatı altında buluşturacak.

Mimari ve Tasarım Zirvesi için geri sayım başladı. Zirve, 14-15 Nisan 2017 tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. “Mimari tasarım sürecinde disiplinler arası etkileşim” temasıyla ve “Malzeme” kavramı çerçevesinde düzenlenecek zirvede inşaat sektöründen endüstriyel tasarıma, sosyolojiden ekolojiye, mimariden güzel sanatlara, “tasarım” olgusu çok boyutlu şekilde ele alınacak.

Mimari ve Tasarım Zirvesi, heyecan verici iç mekan tasarımlarıyla bilinen Maurizio Favetta, Red Dot Design Award 2016’da Best of The Best ödülüne layık görülen tasarımcı Gomez Paz, mobilya tasarımı alanında And ve Adaptation gibi önemli işlere imza atan Fabio Novembre ve ses sisteminden ‘kendin yap’ akımına her alanda yenilikçi işler çıkaran Nicola Golfari gibi isimleri ağırlayacak.

Tasarımları yurtdışından yoğun talep gören Şule Koç ve Şafak Çak, Protel merkez binasıyla bilinen Hayriye Sözen, Milano Design Week’teki Turkish Stone pavyonunda küratörlük görevi üstlenen Erdem Şeker, 3D printer’la ürettiği kemik tedavi süreçlerini hızlandıran alçı gibi yenilikçi tasarımlarıyla isim yapan Deniz Karaşahin, zirvede söz alacak Türk katılımcılarından bazıları.

Sektörün tüm paydaşlarını buluşturacak

Ayrıca Endüstriyel Tasarımcılar Derneği gibi STK’lar başta olmak üzere, kamu ve özel sektör temsilcileri konuşmacılar arasında yer alacak. Yıldız Entegre A.Ş. ana sponsor olmak üzere, 50’ye yakın sponsor ve destekçiyle gerçekleştirilecek zirveye, uluslararası düzeyde 15 bin ziyaretçinin gelmesi hedefleniyor.

İnşaat sektörü tamam, şimdi sıra tasarımda

Toplantıda, zirvenin organizasyonunu üstlenen Mimari Etkinlik Merkezi adına söz alan Düzenleme Kurulu Başkanı Ünal Özge, etkinliğin amaç ve kapsamının yanı sıra, Türkiye’de mimari ve tasarımın geldiği noktaya da değindi. Türkiye inşaat sektörünün 2000’li yıllardan bugüne önemli gelişme kaydettiğinin altını çizen Ünal Özge, “Bugün inşaat sektörünün milli gelirimiz içindeki payı yüzde 8,2. Sektöre girdi sağlayan ve faaliyetlerini bu alandaki gelişmelere bağlı olarak devam ettiren diğer sektörlerle birlikte bu oran yüzde 30 düzeyine kadar çıkıyor. Uluslararası ölçekte ise son 45 yıldır toplam 110 ülkede binlerce proje hayata geçirdiğimizi görüyoruz. Bu anlamda inşaat sektörümüz olgunluğa erişmiş durumda. Şimdi bu başarımızın ötesine geçme vakti. Bunun da yolu katma değerli üretime geçerek, dünyada tasarım alanında da ismimizi duyurmaktan geçiyor” dedi.

Türkiye tasarım yarışmalarında en çok ödül alan ikinci ülke

İlham verici projeler ve disiplinler arası tartışmalara zirvede sıkça yer vereceklerini belirten Özge, “Bugün Türkiye’de 50 bine yakın mimar, 6 bin 500 iç mimar ve binlerce tasarımcı bulunuyor. Bu kişiler her yıl, farklı ölçeklerde binlerce proje üretiyor. Dünya çapında düzenlenen tasarım yarışmalarında başarı derecesinde Türkiye, ABD’nin ardından en çok ödül alan ikinci ülke konumunda. Üst segment projelerde tasarımın önemli bir rekabet aracı haline gelmesi, düzenlenen yarışmaların artması ve global dünyayı takip eden genç tasarımcıların yetişmesi ülkemizde yaratıcılığın sınırlarını zorlama ve yeni teknolojiler geliştirme anlamında motivasyon sağlıyor. Mimari ve Tasarım Zirvesinde, konunun profesyonelleriyle birlikte, nitelik anlamında kendimizi nasıl ve hangi yönde geliştirebileceğimizi de tartışmaya açacağız” dedi.