EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Metro ağını hızla büyütmek için ‘yap-kirala-devret’ dönemine geçiliyor

Metro ağını hızla büyütmek için ‘yap-kirala-devret’ dönemine geçiliyor. İhaleyi kazanan şirket metroyu inşa edecek. Sonra bu hattı belediyeye kiralayacak.

Mega kent İstanbul’da metro ağının hızlı bir şekilde büyütülebilmesi için düğmeye basıldı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Mevlüt Uysal, “yap-kirala-devret” yöntemini gündeme aldıklarını ifade etti. Bu yönteme göre, düzenlenecek olan ihaleyi kazanan şirket metroyu inşa edecek. Bu hat daha sonra şirket tarafından belediyeye kiralanacak.

İLK HEDEF YENİKAPI-BEYLİKDÜZÜ VE VEZNECİLER-ARNAVUTKÖY HATLARI

Mevcut raylı sistem hatları 170 kilometre olan İstanbul’da 284.7 kilometre uzunluğundaki hattın yapımı devam ediyor. Marmaray ve banliyönün 63 kilometresi de eklenince bu yılın sonunda rakam 233 kilometreye çıkacak. 2023 yılına kadar yapımı sürenler metro hatları da tamamlandığında İstanbul'da toplamda 454.7 kilometre uzunluğunda metro olacak.

Yeni yöntem hakkında açıklamalarda bulunan İBB Başkanı Mevlüt Uysal; “İBB özel sektörün yapacağı metro hattının kiracısı olacak. Söz konusu kiralama 22-25 yıl sürecek” ifadelerini kullandı. Başkan Uysal, söz konusu metro hattının işletmesinin İBB’de olmasından dolayı bilet fiyatı tartışmasının da yaşanmayacağını belirtti.

Yeni model için dünyadaki örnekler incelendi. İlk ihaleler için iki güzergâh belirlendi. Söz konusu bu güzergâhlar, Yenikapı-Beylikdüzü ile Vezneciler-Arnavutköy hatları olacak. İhaleyi alan firma metroyu inşa edecek ve bu hattı İBB’ye kiralayacak.