Validebağ Konakları
1 Yıl Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
3 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Megakentte gayrimenkul fiyatları yükselmeye devam ediyor

Türkiye’nin megakenti İstanbul’da satılık ve kiralık konut fiyatları her geçen yükselmeye devam ediyor.

İstanbul genelinde yapılan araştırmaya göre son 6 ay içinde satılık konut fiyatları yüzde 15 oranında artış gösterdi. Kiralık konutlar ise yüzde 2 seviyesinde yükseldi.

Temmuz 2018 Hürriyet Emlak Endeksi’nden edinilen verilere göre son 6 ay içerisinde İstanbul genelinde satılık konut fiyatları yüzde 15 artış yaşarken kiralık konut fiyatları da yüzde 2 artış kaydetti.

Hem satılık hem de kiralık konutlarda yukarı yönlü fiyat hareketliliği yaşayan İstanbul’da gayrimenkul değer kazanmaya devam ediyor. Bilhassa ikinci el konut piyasasında hem 5 büyük kentte hem de Anadolu kentlerinde önemli bir hareketlilik görüldü. Birçok ilde hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında artış yaşandığı tespit edildi.

Son 6 ay içinde satılık ve kiralık konut fiyatlarında en yüksek artış İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya ve Ankara yaşandı. İstanbul’da yüzde 15, İzmir’de yüzde 4, Bursa yüzde 3, Antalya ve Ankara’da da yüzde 2 oranında fiyat artışı kaydedildi.

Temmuz 2018 Hürriyet Emlak Endeksi raporuna göre, Türkiye genelinde satılık konutlarda yıllık artış yüzde 6,51, kiralık konutlarda yıllık artış yüzde 4,76 seviyesinde gerçekleşti. Diğer taraftan yurt genelinde satılık konutlarda metrekare ortalama fiyatları 2 bin 13 TL şeklinde tespit edildi. Kiralık konutlarda ise metrekare ortalaması 9 TL olarak belirlendi.

Yurt genelindeki konutların geri dönüş süresi ise yaklaşık 21 yıl şeklinde tespit edildi. Şubat 2018 tarihinden bu yana satılık konut fiyatlarında en çok artışın yaşandığı şehir ise yüzde 17 seviyesiyle Bilecik oldu. Bilecik’i Amasya, İstanbul, Erzincan ve Giresun illeri takip etti. Bu dönemde fiyatların en çok gerilediği iller ise yüzde 7 düşüşle Mardin ve Sivas oldu, bu illeri Batman ve Rize illeri takip etti.