EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Marmaray, 3 yılda Türkiye nüfusunun iki katı yolcu taşıdı

Türkiye'nin hizmete giren ilk mega projesi olan Marmaray, açıldığı günden bu yana 130 milyonu aşkın yolcu taşıdı.

Dünyanın en önemli projeleri arasında yer alan Marmaray, hizmete girdiği günden bu yana 130 milyonu aşkın yolcu taşıdı. Kıtalar arası seyahat süresini 1 saatten 4 dakika gibi kısa bir süreye indiren Marmaray'ın katkılarının saymakla bitmeyeceğini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, projenin sağladığı zaman tasarrufuna vurgu yaparak "Marmaray, 130 milyon yolcu taşıdı. Her bir yolcu için 1 saat kadar zaman tasarrufu sağlandığı düşünülürse, bugüne kadar 130 milyon saat zaman tasarrufu sağlanmış oldu. Bu tasarruf, 5,5 milyon gün veya 15 bin yıla eşdeğerdir. Ülkemizdeki ortalama ömrün 75 yıl olduğunu kabul edersek, 15 bin yıl, 200 insanın ömrüne tekabül ediyor. Sonuç olarak Marmaray, bugüne kadar 200 insan ömrü kadar zaman tasarrufu sağladı. İnsanlar, trafikte geçirecekleri zamanı belki aileleriyle, belki çalışarak stresten uzak, mutlu bir şekilde geçirdi. Bu da Marmaray'ın en büyük kazanımlarındandır. Marmaray zaman kazandıran kumbara niteliğinde bir projedir." dedi.

Köprüleri kullanan araç sayısı azaldı

Marmaray'ın hizmete girmesiyle Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Boğaziçi Köprüsü'nün trafiğinde önemli bir hafifleme meydana geldiğini belirten Yıldırım, 2015 yılında köprüden geçen araç sayısının önceki yıla oranla 9 milyon kadar azaldığını ifade etti. Marmaray'ın insan sağlığına da büyük katkılar sağladığını ifade eden Bakan Yıldırım, "Sera gazlarının miktarında ilk 25 yıllık işletim dönemi boyunca, yıllık ortalama 115 bin ton düzeyinde azalma olacak" diye konuştu.

Banliyö hattı bu yıl faaliyete geçecek

İstanbulluların uzun bir süredir beklediği banliyo hattının bu yıl faaliyete geçeceği müjdesini de veren Yıldırım, "İstanbul Banliyö hattı yıl sonunda hizmete açılacak. Bu hat hizmete açıldığında Gebze ile Halkalı arasında yolcu taşımacılığı yapacak. Ayrıca, Konya ve Ankara Yüksek Hızlı Trenleri de Marmaray'ı kullanarak Avrupa'ya geçişleri sağlanmış olacak. Daha da önemlisi yine yıl sonuna kadar hizmete alacağımız Bakü-Tiflis- Kars Demir İpekyolu da Marmaray üzerinden Avrupa'ya hatta Manş Denizi'ni de geçerek Londra'ya ulaşacak. Marmaray, Pekin'den Londra'ya uzanacak Demir İpekyolu ulaştırma koridorunun da ana omurgasını oluşturuyor." şeklinde konuştu.