Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Marmara’da kaçınılmaz 3 deprem bekleniyor

Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara’da kaçınılmaz 3 deprem beklendiğini açıkladı ve uyarılarda bulundu.

Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) Türkiye'nin Depremselliği konulu konferansa katılan Prof. Dr. Ahmet Ercan, Marmara'da kaçınılmaz 3 deprem beklendiğini belirterek uyarılarda bulundu.

Habertürk Gazetesi'nde yer alan habere göre, 50 yıldır bilimle uğraştığını ve yaratılışta en ufak hata görmediğini söyleyen Ahmet Ercan, doğa olaylarını felakete çevirenin insanoğlu olduğunu söyledi. Doğanın insan gibi bir yaşantısı olduğunu ifade eden Ercan; “O yaşantıya insanoğlu uyum sağlamak zorundadır. Deprem olmasa balık tutulan denizler, güzel dağlar olmazdı. Zonguldak'ın altındaki maden yatakları olmazdı. Tarım yapamazdık, ırmaklar olmazdı. Bu doğanın kanunudur” diye konuştu.

Türkiye’nin 1'inci derece deprem bölgesi olmadığını belirten Ahmet Ercan, bunun olması için Türkiye’de 8 şiddetinden büyük depremi olması gerektiğini, ancak yaşanan en büyük depremin 7.9 ile Erzincan depremi olduğunu ifade etti.

DEPREM GÜVENLİĞİ YAPILARININ YAPILABİLECEĞİ BÖLGELER

Prof. Dr. Ercan, Türkiye'deki depremlerin yüzde 52'sinin Kuzey Anadolu kırığında, yüzde 33'ünün de Batı Anadolu Bölgesi'nde oluştuğunu söyledi. Deprem güvenliği yapılarının yapılabileceği bölgeleri belirten Ercan; “Sivas'ın güney kısımları, Yozgat'ın güneyi, Ankara'nın Beypazarı ve Nallıhan kısımları, İstanbul'un kuzey kısımları, Yalova'nın bulunduğu kesimler, tüm Karadeniz Bölgesi, Çeşme'nin belli kısımları, Antalya ve Konya'nın belli kısımları oldukça güvenli yerlerdir. Eğer deprem güvenliği yapıları yapacaksa buralar tercih edilebilir” dedi.

3 KAÇINILMAZ DEPREM

Marmara'da olması beklenen 3 depremle ilgili konuşan Ercan, “Kaçınılmaz olarak buralarda bu 3 deprem olacaktır. Bir tanesi Gemlik Körfezinin girişinde İmralı depremi. Bir tanesi Küçükçekmece İstanbul depremi. Bir diğeri de Marmara Ereğlisi önünde Tekirdağ depremi olmak üzere 3 adet deprem beklemektedir Marmara’yı” şeklinde konuştu.

Ahmet Ercan, İstanbul’daki depremlerde gecikme olabildiğini ama hiçbir zaman beklenenden önce olmadığını ifade etti. “Eğer gecikme yıllarına denk geldiyse 2045 yılında beklediğim deprem, 2150 yılında bile olabilir” diyen Ercan, İstanbul'da olması beklenen depremin yüzde 35’inin Anadolu, yüzde 65'inin ise Avrupa Yakası’nı etkileyeceğini vurguladı.