EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Markalı konut üreticileri ocak ayında fiyat artışı yapmadı

Ocak ayında konut fiyatları bir önceki aya göre yüzde 0.05 arttı. Bu verilere göre markalı konut üreticileri ocak ayında fiyat artışına gitmedi.

REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi Ocak 2019 verilerine göre satışların yüzde 22’sini bitmiş, yüzde 78’ini ise bitmemiş konut stokları oluşturdu. Kamuoyunda ‘markalı projeler’ olarak bilinen, ağırlıklı olarak kurumsal gayrimenkul şirketlerinin ürettiği konutlar üzerinden geliştirilen raporun sonuçlarına göre stok erime hızı ise yüzde 3.3 oldu. Öte yandan Ocak 2019’da geçen bir önceki aya göre konut fiyatları yüzde 0.05, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 2.79, endeksin başlangıç dönemi olan Ocak 2019’a göre ise yüzde 83.90 oranında arttı.

SATILAN KONUTLARIN YÜZDE 46’SI 1+1

Ocak ayında bir önceki aya göre 1+1 konut tipinde yüzde 0.49 oranında azalma, 2+1 konut tipinde yüzde 0.11 oranında artma, 3+1 konut tipinde yüzde 0.48 oranında artma ve 4+1 konut tipinde yüzde 0.31 oranında azalma kaydedildi. Diğer yandan konutların yüzde 7’sini yabancı yatırımcı aldı. Tercih edilen konut tipi ise yüzde 46 oranında 1+1 oldu.

KREDİ KULLANIMI 6 PUAN YÜKSELİRKEN SENETLİ SATIŞ 16 PUAN GERİLEDİ

Ocak ayında markalı konut projelerinde peşinat kullanım oranı yüzde 52, banka kredisi kullanım oranı yüzde 10 ve senet kullanım oranı yüzde 38 oldu. Bir önceki ay peşinat kullanımı yüzde 42, senet kullanımı yüzde 54, banka kredisi kullanımı ise yüzde 4 olarak kayıtlara geçmişti.

KREDİ KULLANIMINDA HAREKETLİLİK BAŞLADI

GYODER Başkanı Doç. Dr. Feyzullah Yetgin, rapor ile ilgili yaptığı açıklamada Ocak ayında gerçekleştirilen yeni konut satışlarında peşinat ve banka kredisi kullanım oranının artmasına, senet kullanım oranının ise azalmasına dikkat çekti. Konut kredisi kullanım oranının bir önceki ay yüzde 4 gibi bir orana gerilediğini hatırlatan Feyzullah Yetgin; “Ancak bu oranın ocak ayında 6 puanlık bir artışla yüzde 10’a yükselmesi, faiz oranlarının yüzde 2’nin altına inmesiyle birlikte banka kredisi kullanımında tekrar hareketlilik başladığına işaret ediyor. Diğer yandan yeni konut satışlarına yansıyan fiyat artışının yüzde 0.05 gibi düşük bir seviyede gerçekleşmesi, markalı konut üreticilerinin fiyat artışına gitmediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.