EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Mal sahibinden izinsiz yapılan masraflar kiracıya ödenmeyecek

Mülk sahibinden izinsiz yapılan masraflar kiracıya ödenmeyecek. Tüm detaylar haberimizde…

Mal sahibinden yazılı izin alınmaksızın yapılan masraflarla ilgili Yargıtay’dan emsal karar geldi. Buna göre kiracı kafasına göre kiralık konuta veya iş yerine yaptığı masrafları mülk sahibinden talep edemeyecek.

Takvim Gazetesi’nde yer alan habere göre; Yargıtay’ın bu kararı hakkında açıklamalarda bulunan Avukat Satılmış Şahin, belli şeylerin kiraya verilmesinin Türk Borçlar Kanunu 321’inci maddesinde açık olarak düzenlendiğini hatırlattı. Bu maddeye göre kiracı kiralanan malda elzem olan değişiklikleri yapabileceğini, ancak bunun için mal sahibinden yazılı izin alması gerektiğine dikkat çeken Satılmış Şahin; “Kiracı, mülk sahibinden yazılı izin almadan gerçekleştirilen tadilatlardan dolayı herhangi ödeme talebinde bulunamaz. Eğer yazılı izin alındıysa ancak o zaman faydalı ve önemli masrafları gerçekleştirebilir” şeklinde konuştu.

“KİRA SÖZLEŞMESİ ANAYASA GİBİDİR”

Satılmış Şahin, kira sözleşmesini taraflar arasındaki anayasa gibi olarak tanımladı. Kiracının da ev sahibinin de anlaşmaya uymak zorunda olduğunu vurgulayan Şahin; “Kira sözleşmeleri bedel öngörüyorsa, bedel talep edilebilir. Ancak kira akdinde taraflar hiçbir şey söylememiş ve kiralanan şeyde elzem masraflar varsa kiracı bunun bedelini isteyebilir. Diğer yandan kiralanan mülke değer katan şey kiraya verenin zimmetine artı değer katmışsa bununda tazminatla istenmesi mümkün. Kiracı, mülk sahibinin iznini almadan herhangi bir değişikliği gerçekleştiremez. Çünkü kiracının aldığı malı aldığı aynı şekliyle koruma mecburiyeti vardır. Aksi durumunda ise eski hale getirme mecburiyeti vardır” ifadelerini kullandı.