EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Maketten konut alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

Maketten konut alan kişilerin sorunla karşılaşmaması için dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Tüm detaylar haberimizde…

Konut almaya karar verenlerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunuyor. Özellikle maketten konut sahibi olmak isteyenlerin daha dikkatli olması gerekiyor.

Maketten konut aldınız ve konutun inşası tamamlandı. Ancak dairede bazı eksiklikler bulunuyor. Örneğin bazı odaların metrekaresi eksik çıktı veya sosyal tesisleri tamamlanmadı.

Böyle bir durumda ne yapılması gerekiyor? İşte cevabı…

Hukukçu Doktor Yıldırım Keser, son yıllarda maketten konut satışlarıyla ilgili yaşanan sorunları anlattı. CNN Türk'ten Özgür Deniz Kaya ve Güngör Yılmaz’ın haberine göre; karşılaşılan problemlerde artış olduğunu ifade eden Yıldırım Keser, konut sahibi olmak isteyenleri dikkatli olmaları konusunda uyardı.

MAKETTEN EV ALACAKLAR İÇİN İKİ RİSK BULUNUYOR

Yıldırım Keser, maketten konut alan vatandaşlar için her zaman iki büyük riskin olduğunu söyledi. Bunlardan birincisinin projenin tamamlanamaması, ikincisinin de proje tamamlanmasına rağmen dairenin vaat edilen özelliklere sahip olmaması olarak belirten Keser; “Son dönemde elime geçen bir duruma göre evin vaat edilenler eksik olması durumda söz konusu tüketicinin bunu anlayıp müteahhide bu konuda ayıp ihbarında bulunması gerekiyor. Aksi durumda dava açma hakkı yoktur” ifadelerini kullandı.

PEKİ NE YAPMALI?

Peki konut satın alan bir kişi böyle bir durumla karşılaşırsa ne yapmalı? Tüketicilerin metreyi alarak evin metrekaresini ölçmesi gerektiğini ifade eden hukukçu Doktor Yıldırım Keser; “Eksiklik olması durumunda hemen müteahhitte ayıp ihbar külfetinde bulunacaklar. Müteahhittin batması durumunda harcanmış olan paraların geri dönüşü olmayabilir. Vaat edilen vasıflara uygun olmayan daire teslim edilebilir. Bu durumda da tüketicinin kanundan doğan hakları kullanması ve konuyu davaya taşıması gerekiyor. En güvenli yol tamamlanmış konut satın almaktır” şeklinde konuştu.