EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Lüks segmentteki yoğun üretime karşın dar gelirliye konut arzı yetersiz kalıyor

Konut sektöründe lüks segmente oluşan arz şişkinliğine karşın dar gelirli vatandaş kendine uygun bir konut bulabilmek de zorlanıyor.

Son verilere göre Türkiye’deki müteahhit firmaları 300 binin üzerine çıktı. Sektörün köklü isimlerinin yanı sıra diğer sektörlerden de inşaat sektörüne giren birçok firma oldu. Bu durum üretilen projelerin artmasına ve özellikle lüks segmentte konut şişkinliğine neden oluyor.
Sayısı yüz binleri bulan müteahhit firmaları dar ve orta gelirin sınıfından çok alım gücü yüksek lüks segmente hitap eden konut projelerine imza atıyor. Bu durum da segmentte konut şişkinliğine neden oluyor. Lüks projelerden konut satın alım gücü olmayan dar gelirli vatandaşlar kendine uygun konut bulabilmek de güçlük çekiyor.

TOKİ’nin 2018 ve 2023 yılları hedefleri hakkında konuşan TOKİ Başkanı Ergün Turan 2018 yılında en az 60-70 bin konut üreteceklerini ve 1 milyon olarak belirledikleri 2023 yılı hedeflerini de 1 milyon 200 bin konut üretimine revize ettiklerini açıkladı.
‘Sektörde balon var mı, yok mu? Sorusuna TOKİ segmentinde böyle bir arz fazlalığından bahsetmenin mümkün olmadığını aksine dar gelir grubundaki konut talebine yetişmek de zorluk çektiklerini söyledi. Bu nedenle TOKİ’nin küçülmeye değil büyümeye gitmesinin gerekliliğinden bahseden Başkan Turan, özellikle İstanbul başta olmak üzere metropollerde dar gelir sınıfının konut talebinin çok fazla olduğunu ve buna yetişmek için elinden geleni yapacaklarını söyledi.

Lüks segmentte zaman zaman bir şişkinlik olduğunu da belirten Turan, bu durumunda kısa sürede toparlandığını ifade etti.
Konut sektörüne bakıldığında dar gelirli vatandaşların konut talebinin yüksek olduğu ancak arzın yetersiz olduğu görülüyor. Bu durumun ortadan kaldırılabilmesi için büyük müteahhit firmalarının lüks segmentin yanında orta gelirli ailelere de hitap edebilecek projelere yönelmesi gerekiyor.