EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Lüks konutta arz/talep dengesi bozuldu! Dar gelirlinin konut ihtiyacı karşılanamıyor

Lüks konut üretiminin sürekli artması dar gelirli vatandaşın konut ihtiyacının göz ardı edilmesine ve üst segmentte konut şişkinliğine neden oluyor.

Konut sektörü son birkaç yıldır birtakım sıkıntılarla uğraşıyor. Bunların başında da ‘konutta şişkinlik’ geliyor. Geçtiğimiz haftalarda konut sektörüne ilişkin önemli açıklamalarda bulunan TOKİ Başkanı Ergün turan ‘Konutta balon var mı, yok mu?’ sorusuna TOKİ segmentinde bir balondan söz etmenin mümkün olmadığını ancak lüks segmentlerde zaman zaman konut şişkinliği oluşabildiğini söylemişti.

Dar gelirli vatandaşlar konut sıkıntısı yaşarken inşaat firmaları sürekli lüks konut üretmeye ve yüksek kar elde etme ümidiyle üretimlerini iki katını çıkarmaya devam ediyor. İnşaat firmaları lüks konut üretimlerine devam ederken dar gelir sınıfında yer alan vatandaşlar kendine uygun bir konut bulabilmek de sıkıntı çekiyor.

İnşaat sektörüne farklı sektörlerden kontrolsüz geçişler ve yüksek kar beklentisiyle lüks konut segmentinde yaşanan yoğunluk konuttaki arz/talep dengesinin bozulmasına neden oluyor. İnşaat firmaları önceliği lüks konutlara verdikçe dar gelirli vatandaş için yapılan üretim yetersiz kalıyor.

Türkiye’de kayıtlı inşaat firması 30 bin iken son yıllarda bu sayı aniden yükselerek 330 bin rakamına ulaştı. Buna neden olan da yüksek karlı bir iş olarak görülen inşaat sektörüne diğer sektörlerden daha önceden inşaat sektöründe herhangi bir faaliyeti ve başarısı olmayan firmaların bu işe girişmesi. Kontrolsüz girişler nedeniyle 330 bin rakamına ulaşan inşaat firmaları kontrolsüz üretimi de beraberinde getirdi. Lüks konut segmentinde arz/talep dengesi bozulmaya başladı. Bu da üretilen konutların satılamamasına neden oluyor. Farklı sektörlerden yüksek kar beklentisiyle inşaat sektörüne giren ve zaten şişkinlik yaşanan lüks konut üretimine yönelen firmalar umduğunu bulamıyor.

Sektörün güçlü temsilcileri bu sıkıntılar nedeniyle inşaat sektörünün sıkıntı yaşadığını ve bu süreçten sadece köklü ve öz sermayesi güçlü firmaların düzlüğe çıkabileceğini öngörüyor.