EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Lüks konut üretimine teşvik sağlanmalı

Ankara ve Türkiye genelinde önemli projelere imza atan İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Kuru ekonomiye destek için lüks konutun cazip hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Başkent başta olmak üzere Türkiye genelinde önemli ve büyük inşaat projeleri gerçekleştiren İCK Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Kuru Türkiye ekonomisine destek olması için lüks konut üretiminin cazip hale getirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Son zamanlarda konut alımlarında tüketicinin çok daha detaycı ve seçici davranmaya başladığının ve özellikle tüketicinin daha donanımlı daha lüks ve sosyal imkanları geniş projelere yöneldiğine dikkat çeken Kuru, orta gelir grubundaki tüketicinin de artık sosyal donatıları olan ve bu alanda daha gelişkin özelliklere sahip dairelerde oturmak istediğini söyledi.

Arza paralel lüks konut üretiminin de artış gösterdiğini ifade eden Kuru, lüks konut üretim sürecinde sosyal donatıların ve yapı malzemesi seçimi gibi alanların sağladığı katkıyla birlikte ekonomiye fayda sağlandığını belirtti.

Orta gelir grubu da lük konuta ilgi duymaya başladı

Günümüzde lüks konuta olan talep artmaya başladı. Orta gelir sınıfında yer aşan tüketiciler de sosyal donatıları bakımından daha üstün özelliklerle donatılmış konutlarda oturmak istiyor. Bu nedenle lüks konuta duyulan ihtiyaç da arza paralel olarak artış göstermeye başladı.

Her geçen gün ‘lüks konut’ ve ‘projeli konut’ kavramları tüketicinin zihninde daha iyi oturmaya başlıyor. Bu da lüks konuta duyulan ihtiyacın artış göstermesini sağlıyor.

250 bin TL ile 450 bin TL arasındaki konutlar orta gelir sınıfının dikkatini çekiyor

Ülke genelinde başlatılan kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında lüks konuta duyulan ilginin orta gelirli sınıfa da etkilediğini belirten Kuru, özellikle 250 bin TL ile 450 bin TL arasında değişen konutlara ilginin üst düzeyde olduğunu vurguladı.

İnşaat sektörüne itici gücü lüks konut projelerinin kazandırdığını ifade eden Kuru, bu alanda yüksek faiz ve KDV oranlarının iyileştirilmesi gerektiğini ve teşvikler sağlanması gerektiğini belirtti.

Kredi vadesi, faiz oranı ve KDV’lerin düşürülmesi sorunu giderdiği gibi, kısa vadede ekonominin dinamizm kazanmasına da katkı sağlayacağını ifade eden Kuru, lüks konut KDV’sinin yüzde 8 olduğunu ve bunun iyileştirilmesi gerektiğini söyledi.