EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kredi notu nasıl yükseltilebilir?

Kredi notunun yüksekliği birçok alanda ve özellikle finansman işlerimizde çok işimize yarar. Peki, kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?

Kredi notu bir tüketicinin bankalarla olan ilişkilerinin ne düzeyde olduğunu gösteren bir derecelendirme şeklidir. Kredi notu yüksek olan tüketiciler özellikle ihtiyaç kredisi, konut kredisi ya da taşıt kredisi kullanırken çok büyük kolaylık yaşarlar.

Kredi notu yüksek olan tüketicilere konut kredisi verilmesi olasılığı çok yüksektir. Kredi notumuzu yükseltmek için öncelikli olarak bankalarla aramızı iyi tutmamız gerekir. Peki, bir tüketicinin bankalarla arasını iyi tutması ne anlama gelmektedir? Öncelikli olarak daha önceden alınan kredi borçlarının zamanında ödenip ödenmediğine dikkat edilir? Ödemelerini geciktiren ya da icra takibine düşen tüketicilerin bu durumdan dolayı kredi notu düşük olacaktır. Kredi taksitlerini zamanında ödeyen müşterilerin ise kredi notu daha yüksek olacak.

Eğer ki zamanında bankalarla ilişkilerinizi iyi tutamadıysanız ve yeniden kredi notunuzu yükseltmek istiyorsanız neler yapmanız gerekir? İşte cevabı haberimizde…

Tüketicinin kredi notunu yükseltebilmesi için öncelikli geçmişe yönelik tüm kredi ve kredi kartı borçlarını kapatması ve eksi hesaplarını temizlemesi gerekmektedir. Tüm borçlarını kapatan tüketici daha sonradan yeni bir kredi kartı edinerek ödemelerini düzenli yaparsa kredi notunu yükseltebilir. Kredi notunuzun yükselmesi için geçmişe yönelik kredi borcunuzun kalmaması gerekir.

“Benim hiç kredi kartım olmadı, bankalardan hiç kredi kullanmadım” diyen tüketicilerin de ne yazık ki borçlu tüketiciler gibi kredi notları düşük olacaktır. Bir tüketicinin bankalarla hiçbir ilişki kurulmadığı için kredi notu olması da mümkün olmayacaktır. Bu durumda kredi başvurularında dezavantajlı bir durum olarak kabul edilmektedir.