EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kredi faizleri yükselince satışlar ivme kaybetti!

Konut kredisi faiz indirimi kampanyasının 30 Haziran tarihinden sona ermesiyle konut satışlarında da bir düşüş yaşanmaya başladığı gözlemlendi.

Mayıs ayının ortasında Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank gibi Türk bankacılık sektörünün üç büyük kamu kuruluşu tarafından başlatılan kampanya kapsamında konut kredisi faizleri yüzde 1’in altına çekilerek yüzde 0,98 seviyesine sabitlenmişti.

Kampanya süresince sadece kamu bankalarından 40 bin kişi kredi kullanarak hayallerindeki konutun sahibi oldu. Konut kredisi faiz oranları psikolojik seviye olarak bilinen yüzde 1’in altına çekilince faiz oranlarının yüksekliği nedeniyle alımlarını erteleyen vatandaşlar ev sahibi oldu.

Konut kredisi faiz indirimi kampanyası 30 Haziran 2018 tarihi itibariyle sona erdi. Bu süreçten en çok etkilenenler ise kampanyaya güvenerek konut satın almak için harekete geçenler. Henüz kredi başvurusunda bulunmayan ama satın almak istediği konut için araştırmalara girişen vatandaşlar aniden konut kredisi faizlerinin yeniden yükselmesi ile hayal kırıklığına uğradı. Bu mağduriyeti ortadan kaldırmak isteyen firmalar da bankalarla özel anlaşmalar sağlayıp konut kredisi faizlerini psikolojik seviye yüzde 1’in üzerine çıkarmamaya çalışıyor.

Konut sektöründe aniden yükselişe geçen konut satışları konut kredisi faizlerinin kampanya öncesindeki seviyelere hızlı bir geçiş yapması ile birlikte düşmeye başladı. Konut alımlarını henüz gerçekleştirmeyen vatandaşlar hayallerini bir süre daha ertelemek zorunda kaldı. Bu sebeple konut kredisi faiz indirimlerinde firmaların düzenleyeceği ortak bir faiz indirimi kampanyası ya da devlet eliyle sektöre kazandırılacak yeni bir kampanyanın duyurulması bekleniyor.