EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Kredi faiz oranları yükseldikçe konut satışları düşüyor

Türkiye’nin lokomotif sektörü konutta kredi faiz oranlarının yükseldikçe konut satışlarının düşmeye başladığı dikkat çekiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konut kredisi faiz oranlarının yükselmesi ile ilgili bankalara çağrıda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan bir bankanın yıllık bilançosunu açıkladığını ve 6 milyar TL’den fazla kar elde ettiğini söyledi. Bankalara konut kredisi faiz oranlarının yüksekliğinden dolayı tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘biz faiz lobisine mi çalışacağız’ diyerek çok sert tepki gösterdi. Açıklamalarında BDDK ve TCMB’ye de seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz bu konuda aktif rol almazsanız diğerleri at oynatır” diyerek iki kuruma da konuya el atmaları hususunda çağrıda ve uyarılar da bulundu.

Konut seferberliği döneminde psikolojik seviyenin altına düşerek yüzde 0,92 seviyelerine kadar gerilemeyi başaran konut kredisi faiz oranları son dönemlerde yüzde 1,59 seviyelerine tırmandı. Yeni oranlara göre 100 bin TL tutarında konut kredisi çeken bir vatandaşın cebinden sadece faiz olarak 60 bin TL civarında bir tutar çıkıyor. Bu durum da konut sahibi olmayı düşünen vatandaşları hayallerinden uzaklaştırıyor.
Uzmanlar tarafından yüzde 1 olarak belirlenen konut kredisi oranlarındaki psikolojik seviyenin çok üzerine çıkıldı. Bu durumda Türkiye’nin lokomotif sektörü olarak kabul edilen inşaat sektörünün satışlarına yansıdı. Konut kredisindeki faiz oranları yükselmeye başladıkça konut satışlarında da düşüş meydana geldiği gözlemlendi.

Bu alanda BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) ile TCMB’ye (Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası) çok fazla görev düştüğünü ve bu süreçte aktif rol almaları gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bankacılık sektörüne çağrıları devam ediyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın da bu konuyla ilgili çağrıları ve uyarıları mevcut. Ancak henüz konut sektörünün büyümesinin önündeki en büyük engel olarak görülen konut kredisi faiz oranlarında herhangi bir düzenleme yapılmadı.