EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Köy ve mahallelere 5 bin adet Millet Konağı yapılacak

2023’e kadar 81 ilde en az bir Millet Bahçesi yapmayı hedefleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, köy ve mahallelerde ise 5 bin tane ‘Millet Konağı’ inşa etmeyi planlıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 2023 yılına kadar Türkiye genelindeki mahalle ve köylerde 5 bin adet Millet Konağı inşa etmeyi planlıyor. Oda TV'den Yusuf Yavuz'un haberine göre, söz konusu proje, 2023’e Doğru Türkiye’de Çevre ve Şehirciliğin Geleceği İstişare Toplantısı’nın sonuç bildirgesinde açıklandı.

1.5 MİLYON KONUTA KENTSEL DÖNÜŞÜM

Açıklanan bildirgede, 2023’e kadar 81 ile en az birer Millet Bahçesi’nin inşa edilmesi, 1.5 milyon konuta kentsel dönüşüm uygulanması ve Emlak Bankası’nın yeniden kurulması gibi hedefler belirlendi. 2B ve Hazine arazilerinin satışı, korunan alanların artırılması ve 250 bin yeni sosyal konut inşa edilmesi de planlar arasında yer alıyor.

81 İLE MİLLET BAHÇESİ VE 5 BİN MAHALLEYE MİLLET KONAĞI

2023’ye kadar uygulanması planlanan projeler arasında 5 bin adet ‘Millet Konağı’ yer alıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 100 günlük icraat programının ikincisinde bulunan Millet Konağı projesi ile köy ve mahallelerdeki sosyal dokunun güçlendirilmesi hedefleniyor. Millet Konağı projesi, konak, kıraathane ve kütüphane gibi ünitelerden meydana gelecek.

TÜRKİYE'NİN MEKANSAL PLANLAMASI 2023'TE BİTİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2023’e kadar yapılması hedeflenen projeler ve bununla ilgili yol haritasının belirlendiği toplantının sonuç bildirgesinde, dört yılda tüm illerin mekansal planlarının hazırlanacağı ifade edildi. Ayrıca tüm yatırımlar mekansal planlama kararları kapsamında tamamlanacak.

HAZİNE ARAZİLERİ YATIRIMCILARA KİRALANACAK

Tıbbi, aromatik ve süs bitkileri ile hayvancılık üretimini teşvik etmek için Hazine arazilerinin yatırımcılara kiralanacağını belirtilen bildirgede önümüzdeki 5 yıl içinde 300 milyon metrekare Hazine arazisinin bu amaç için üretime açılacağı ifade edildi.