EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta yüzde 20 indirim kampanyası sona erdi

Devlet teşviklerine müteahhitler tarafından destek olarak eklenen konutta peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası sona erdi.

15 Mayıs tarihinde Türkiye gayrimenkul, konut ve inşaat sektörünün lider isimleri GYODER, KONUTDER ve İNDER tarafından kamuoyuna duyurulan peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası 30 Haziran Cumartesi günü sona erdi.

Kampanya sayesinde özellikle lüks segmentte meydana gelen konut stoku önemli ölçüde eritildi. Konut sektöründe beklenen konut satış ivmesi geri kazanıldı. Konutta yüzde 20 indirim kampanyasının devlet tarafından yapılan teşviklerle desteklenmesi sonucu alımlarını erteleyen binlerce konut satın alma hayalini gerçekleştirdi.

Son birkaç yıldır sıkıntılı günler geçiren konut sektörünü yeniden canlandırmak, konut stokunu eritmek ve konut alımlarını erteleyen vatandaşların alımlarını kolaylaştırmak için yapılan teşvikler devlet eliyle başlatıldı.

İlk olarak konut ve iş yeri teslimlerinde ödenen KDV bedelleri ve tapu harç bedellerinde indirime gidildi. Ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın 10 Mayıs 2018 tarihinde yaptığı açıklama ile konut kredisi faizleri Ziraat Bankası önderliğinde yüzde 1 seviyesinin altına çekilerek yüzde 0,98 bandında seyretmeye başladı.

Vatandaşlar yüzden fazla konut projesinden yüzde 20 indirim imkanına ek olarak yüzde 5 peşinat ve 120 aya kadar 500 bin TL’ye kadar olan kredili alımlarında yüzde 0,98 faiz oranı hakkında faydalandı.

Devlet ve özel sektörün art arda tüketiciye sunduğu teşvikler konut satışlarına ivme kazandırdı. Sektör yeniden canlandı ve konut stokları erimeye başladı. Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesine ilişkin indirim kampanyası ve peşin ve kredili alımlarda konutta yüzde 20 indirim kampanyası 30 Haziran Cumartesi günü sona erdi.