EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta yüzde 20 indirim ile stoklar tükeniyor

Yurt genelinde başlatılan konut teşvikleri sayesinde konut stoklarının kısa sürede tükenmesi ve sektörün kayıplarını geri kazanması bekleniyor.

Seçim öncesinde hükümet tarafından konut sektöründe çok önemli teşviklere imza atıldı. Sektörü yeniden canlandıran hükümet teşviklerinin ardından bu süreçte özel sektörde elini taşın altına koyarak konutta yüzde 20 indirim kampanyası başlattı.

Devletin ve özel sektörün el ele vererek hayata geçirdiği teşvik ve kampanyalar kapsamında Türkiye genelinde özellikle son 3,5 yıl içerisinde oluşan 2 milyondan fazla konut stokunun eritilmesi ve yüksek kredi faiz oranları nedeniyle konut alımlarını erteleyen vatandaşların konut satın almasını kolaylaştırmak hedefleniyor.

Seçim öncesinde hükümet ve özel sektör tarafından konut sektöründe;

  • Konut teslimlerinde KDV oranları yüzde 18’den yüzde 8’e düşürüldü,

  • Konutta tapu harç bedelleri binde 20’den binde 15’e düşürüldü,

  • Konut kredisi faiz oranları Ziraat Bankası önderliğinde uzmanlar tarafından psikolojik seviye olarak kabul edilen yüzde 1’in altına çekilerek yüzde 0,99, yüzde 0,98 seviyelerine düşürüldü,

  • Son olarak da hükümet tarafından iş yerlerinde teslimlerde alınan KDV bedelleri tıpkı konutta olduğu gibi yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine düşürüldü.

  • Hükümet tarafından seçim öncesinde yapılan konut teşviklerinin ardından bir haber de özel sektörden geldi. KONUTDER, GYODER ve İNDER gibi Türkiye gayrimenkul sektörünün üç lider çatı kuruluşu tarafından peşin ve banka kredili konut alımlarında yüzde 20 indirim kampanyası başlatıldı.

Tüm teşvik ve desteklerle birlikte yurt genelindeki konut stokunun kısa sürede erimesi bekleniyor. Uzun süredir kayıp veren gayrimenkul sektörünün de konut seferberliği kapsamında yeniden canlanarak kayıplarını kısa sürede geri kazanması bekleniyor.

Yaklaşık 45 firma ve 150’den fazla konut projesinin dahil olduğu konutta yüzde 20 indirim kampanyası 15 Mayıs 2018 ile 15 Haziran 2018 tarihleri arasını kapsıyor. Stoklarla sınırlı kampanyada indirimli satış için 100 bin adet daire ayrıldı. Kampanyanın ilk 10 gününde 2 binden fazla kişi konut satışı yaılan kampanya tamamlandığında 9 milyar TL’lik satış hacmi oluşacağı tahmin ediliyor. Kampanya kapsamında konut stokunun kısa sürede tükenmesi ve sektörün yeniden kazanmaya başlaması bekleniyor.