EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta yüzde 0.98 faiz kampanyası stokları eritecek

Konutta aylık yüzde 0.98 faiz kampanyasına ilgi gün geçtikçe büyüyor. Sektör temsilcileri, kampanyanın konut stoklarını eriteceğini ifade ediyor.

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank konut kredisi faizlerini aylık yüzde 0.98’e indirdi Kampanya 13 ilde 61 bin konutun yer aldığı 94 projede geçerli. A Haber’de yer alan habere göre; iki ay süreli kampanyaya İstanbul’da 50 projeden 45 bin konut dahil oldu.

Üyelerine ait bitmiş veya inşaatı devam eden 15 bin konutun kampanya kapsamında satışa sunulduğunu dile getiren KONUTDER Başkanı Altan Elmas; “Bütün bankaların katılmasıyla kampanyamız tüm Türkiye'ye kısa sürede yayılacak. Ocak ve şubat aylarında mevcut trende ilave olarak 55-60 bin konut stokunun erimesini öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

DİĞER BANKALARA ÇAĞRI

Başlattıkları kampanya ile hem Türkiye ekonomisine hem de sektöre canlılık getirmeyi amaçladıklarını belirten Altan Elmas, uzun süredir dile getirdikleri konut kredi faiz oranlarının psikolojik sınır olan yüzde 1'in altına çekilmesi yönündeki talebine Ziraat Bankası ile Vakıfbank'ın ardından diğer kamu ve özel sektör bankalarının da olumlu yanıt vermesini beklediklerini söyledi.

Daha önce 300 bin TL’lik bir konut için yüzde 1.98 faiz oranıyla 165 bin TL konut kredisi alan bir kişinin, aylık 3 bin 610 TL taksit ödediğini ifade eden Altan Elmas; yeni kampanyayla birlikte müşterilerin 300 bin TL’lik bir konut için aynı miktarda kredi çekmeleri halinde, ayda sadece 2 bin 344 TL taksit ödeyeceğini belirtti. Elmas, tüketicilerin böylelikle ayda bin 266 TL daha az ödemiş olacağını ifade etti.