EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta yüksek fiyat öncesi ev almanın tam zamanı

Yüksek konut kredisi faizini aşmak isteyen firmalar, kendi kampanyalarını düzenlemeye başladı. Sektör bu dönemi kaçırılmayacak fırsat olarak nitelendiriyor.

Konut kredi faizleri yükselince satışlarda bir yavaşlama meydana geldi ve Emlak Konut başta olmak üzere birçok üretici, faiz yükünü müşterilerine yansıtmadan bu dönemi atlatmak için desteklemelerini sürdürüyorlar.

2017’de 0.90 olan konut kredisi faiz oranı bu yılın ilk dönemlerinde yüzde 1.10 seviyelerine kadar çıktı. Dünya Gazetesi’nden Uğurcan Göçmen’in haberine göre, bu yükseliş ile birlikte satışlarda yavaşlama meydana geldi. Bunun üzerine Emlak Konut liderliğinde harekete geçen sektör ve birçok firma müşterilerine farklı ödeme koşulları sunmaya başladı.

SEKTÖR KAMPANYALARA DESTEK VERİYOR

Emlak Konut, geçtiğimiz yıllarda “240 ay vade” ve “Güçlü Türkiye için Birlik Vakti” gibi kampanyalar düzenlemiş ve bunlarla birlikte sektörü hareketlendirmişti. Bu yıl bir diğer kampanyaya start veren Emlak Konut; yüzde 10 peşinat, 84 ay vade ve 0 faiz kampanyasını başlattı.

Emlak Konut’tan etkilenen sektör temsilcileri, farklı peşinat ve faiz oranlarıyla kampanyaya katılım gösteriyor. Böylece Emlak Konut işbirliği ile hayata geçirilen projelerde, banka kredisine ihtiyaç duyulmuyor. Kurum bünyesinde konut alıcısına finansman sağlanırken, bazı şirketler de anlaşmalı bankalar üzerinden tüketicinin faizini karşılıyor. Bu da peşinat ve taksit sayısının şirketlerin kendi bünyesinde belirleyebilmesine imkan sağlıyor.

Atılan adımlarla birlikte durgunlaşan konut satışlarının tekrar canlanması hedefleniyor.

EMLAK KONUT TARİHİ UZATABİLİR

Emlak Konut, kampanyayı duyurduğunda son tarihi 31 Mart olarak belirlediklerini açıklamıştı. Ancak satışlarda yaşanan canlılık ve kampanyaya sürekli yeni firmaların katılması ile birlikte bu tarihin uzatılabileceği düşünülüyor.

ÖZCAN TAHİNCİOĞLU: YÜKSEK FAİZLE BİRLİKTE DURGUNLUK GELDİ

Konut kredisi faizlerindeki yüksek seyrin piyasada durgunluğa sebep olduğunu söyleye Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, bunu aşabilmek için değişik ve kolay ödeme planları üzerinde çalıştıklarını ifade etti.

Tahincioğlu, konut geliştirici firmaların bu durum karşısında finansman güçleri ile sübvansiyonlu satış yöntemleri geliştirdiğini, ‘0 faiz’li ödeme planlarının ciddi bir artış gösterdiğini ifade etti. Tahincioğlu, 2017’nin rekor satış rakamlarıyla kapanmasında, geliştirilen bu projelerin etkili olduğunu belirtti.

SEBA GACEMER: EV ALMANIN TAM ZAMANI

Sinpaş GYO, kampanyaya bir proje ile giriş yaptı. Sinpaş GYO'nun Genel Müdürü Seba Gacemer, faiz sorununu aşma konusunda adım attıklarını bu kampanya dışında ayrıca holding bünyesinde tüketiciye uygun ödeme koşulları sağladıklarını da ifade etti.

Konut almak isteyenler için bu dönemin kaçırılmaması gereken bir fırsat olduğunu söyleyen Gacemer, sektörde yatırımların hız kesmediğini belirtti. Gacemer, sektör ile ilgili öne çıkan 'belirsizlik' düşüncelerine karşı ise, "Sektörün önü açık, 'konuta ulaşabildiğiniz zaman yatırımın tam zamanı' dedi.