EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta vatandaşı rahatlatacak kredi faiz oranları geliyor

Konutta vatandaşı rahatlatacak kredi faiz oranları geliyor. Yüzde 2’nin altını gören faiz oranlarının daha da düşmesi bekleniyor.

Konutta son ayların en büyük sıkıntısı olan yüksek konut kredisi faiz oranları düşüşe geçti. Rakamlar bu hafta yüzde 2’nin altına geriledi. Milliyet Gazetesi'nde yer alan habere göre; bu haftada düşüşün devam etmesi bekleniyor.

Bankalardaki en düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 1.89 olarak belirlendi. Ancak yüzde 1.97 ve 1.98 faiz oranları sunan bankalarda bulunuyor. Söz konusu bu faiz oranı 100 bin TL ve 300 bin TL arasında çekilmek istenen kredi tutarına göre bir değişiklik göstermiyor.

ÖZEL BANKALAR ÖNDE

Konut kredisinde faiz oranları geçtiğimiz aylarda yüzde 2.10 olarak işlem görüyordu. Yeni dönemde ise düşük konut kredisi faiz oranlarını uygulayan bankaların çoğunu özel bankalar oluştururken, bu hafta kamu bankalarının önemli bir atak yapması bekleniyor. Yeni atak ile birlikte konut sahibi olmak isteyenler, yıl sonuna kadar daha uygun faiz oranlarından kredi çekebilecek. Böylece daha uygun ve rahat bir geri ödeme imkanına kavuşabilecek.

FAİZ ORANLARI DAHA DA DÜŞECEK

İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, ortaya çıkan tüm verilerin konut alımını desteklediğini vurguladı. Mevcut veriler ışığında yüzde 1.7’ye gelmesini bekledikleri konut kredisi faiz oranlarındaki düşüşün çok değerli olduğunu söyleyen Nazmi Durbakayım, kredi faizlerindeki düşüşün hızlandığını belirtti ve ekledi: “Bu oranların daha da düştüğünü göreceğiz.”

DÜŞÜŞ TRENDİNİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, konut talebinin konut kredisi faiz oranlarına çok duyarlı olduğunu ifade etti. Faiz oranlarında düşüş trendinin süreceğini dile getiren Feyzullah Yetgin, geliştiricilerin bu dönemde konut satışlarını sürdürebilmek için senetli satışlara yöneldiğini belirtti. Sektörün finansmanı için kredili satışların önemli olduğunu kaydeden Yetgin; “Konut ihtiyacı sürüyor. Faiz oranlarında düşüşün devam etmesi bekleniyor” şeklinde konuştu.

KREDİ FAİZİ KONUT ALIMINI ETKİLİYOR

Son dönemde konut almak isteyenler faizlerden dolayı bunu erteliyordu. Satışlardaki son veriler, bankaların sunduğu kredi faizi oranlarının konut alımı üzerindeki etkisini bir kez daha gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ülke genelinde 2018 Eylül’de 127 bin 327 konut satışı gerçekleşti. Söz konusu eylül ayında banka kredili satışlar olarak bilinen ipotekli konut satışları ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 72 azaldı ve 11 bin 330 oldu. Bu rakamlarla birlikte ipotekli satışlar, eylül ayında dibi görmüş oldu.