Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konutta talebin yeniden artması bekleniyor

Türkiye’nin en yüksek potansiyel taşıyan gayrimenkul pazarlarından biri olduğunu söyleyen Homsters’in CEO’su Andrew Olejnik; “Yeniden yükseliş kaçınılmaz” dedi.

Türkiye’nin en yüksek potansiyel taşıyan 10 küresel gayrimenkul pazarından biri olduğunu ifade eden İngiltere merkezli gayrimenkul teknoloji şirketi Homsters’in CEO’su Andrew Olejnik, Türkiye’de pazarın yeniden hızla bir yükselişe geçmesinin kaçınılmaz olduğunu söyledi. Andrew Olejnik, satışlardaki mevcut duraklamanın geçeceğini belirtti.

Gelişmekte olan ülkelerde devalüasyonun ardından genel olarak bir talep daralması yaşandığını hatırlatan Andrew Olejnik, bu aşamayı her zaman bir talep patlamasının izlediğini ifade etti. Türkiye’de şu anda yaşanan dönemin bu olduğunu belirten Olejnik, “Artık vatandaşlarda daha iyi analiz etme ve karşılaştırma yapma eğilimi gözlemliyoruz. Üçüncü aşamada yaşanan şey ise satışlarda yeniden artış” dedi. Andrew Olejnik, iniş çıkışların normal karşılanması gerektiğini ve Türkiye’nin en yüksek potansiyel sunan pazarlardan biri olmayı sürdüreceğini sözlerine ekledi.

TÜRKİYE ALMANYA VE AVUSTRALYA'DAN BİLE GÜÇLÜ BİR PAZAR

Konut piyasasında Türkiye’nin yıllık işlem sayısı bakımından dünyanın en büyük gayrimenkul pazarlarından birisi olduğunu söyleyen Homsters’in CEO’su Andrew Olejnik; “Her yıl 1 milyonun üzerinde alım satım işlemi gerçekleşiyor. Bu durum Türkiye pazarını Almanya ve Avustralya gibi güçlü pazarlardan bile daha büyük kılıyor” diye konuştu.

Günümüzün birçok kişi için satın alma davranışları açısından zor bir dönem olabileceğini söyleyen Andrew Olejnik; “Karar verirken temkinli olmak gerekebilir. Şu anda firmaların çok büyük indirimler yaptığı ve alıcı piyasasının hakim olduğu bir dönemdeyiz. Ayrıca hükümet programları uygulamaya geçiyor. Gayrimenkul sektörü için, mortgage için teşvikler hayata geçiriliyor. Tüm bunlar olumlu gelişmeler” dedi.

FİYATLARDA DÜZELTMELER YAPILIYOR

Andrew Olejnik, birçok konut geliştiricisinin fiyatlamalarda düzeltmelere gittiğine dikkat çekti. Konut projelerinin yaşanan bu süreçte daha gerçekçi ve şeffaf fiyatlarla piyasaya çıkıyor olmasını alıcılar açısından bir avantaj olarak niteledi.