EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Konutta sürdürülebilirliğin önündeki öncelikli sorun KDV"

MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu konutta sürdürülebilirliğin önündeki

MESA Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, gayrimenkulde sürdürülebilirliğin önemli olduğuna dikkat çekerek bu alanda en büyük engelin KDV olduğunu söyledi.

2017 yılı içinde 6 milyar TL değerindeki 8 yeni projeye imza atan MESA’nın dün gerçekleştirilen basın toplantısında, MESA Yönetim Kurulu Başkanı Boysanoğlu, lokomotif sektör olan gayrimenkulde sürdürülebilirliğin önemli olduğuna dikkat çekti. Sektördeki en önemli meselenin sürdürülebilirlik olduğunu belirten Boysanoğlu, "İş yaptığımız Polonya’da KDV yüzde 8. Konutların ortalama büyüklükleri 50 metrekare. Ancak 170 metrekarelik büyük konutlarda KDV artıyor. Bizim de 200 metrekare üzerinde bunu yapıyor olmamız gerek” diye konuştu.

Sürdürülebilirliğin önündeki öncelikli sorunlarının KDV olduğunu belirten Boysanoğlu, “Hükümetin bunlara dokunmasıyla sektör ya atlıyor yada bocalıyor. Ortaya çıkan son emlak değerlemeleri nedeniyle dünya kadar sorun çıktı” diye konuştu.

Türkiye’de bu sorunun büyük konutlara da yansıdığını ifade eden Boysanoğlu, “Türkiye’de 150 metrekarenin üzerindeki konutlarda KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor. Bir taraftan üç çocuk teşvik edilirken, konutun büyüklüğü nedeniyle de büyük aileler cezalandırılıyor. 3 çocuklu bir aile için 4 odalı bir ev bulmak zorlaşıyor. Konutun ihtiyacının olduğu ülkemizde bu doğru değil. Örneğin iş yaptığımız Polonya’da KDV yüzde 8. Konutların ortalama büyüklükleri 50 metrekare. Ancak 170 metrekarelik büyük konutlarda KDV artıyor. Bizim de 200 metrekare üzerinde bunu yapıyor olmamız gerek” diye konuştu.

Bankalar projenin durumuna göre kredi vermeli

Türkiye’de bankaların krediyi aldığı an şirkete yatırdığını aktaran Boysanoğlu bunun yerine projenin durumuna göre bankaların kredi vermesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: “Avrupa ve Polonya’da konut ihtiyacı olan ülkelerde banka her noktada etkili. Örneğin belli bir avans veriyor. Geri kalanını ise projenin durumuna göre kredi olarak veriyor ya da müşteriden alıp geliştiriciye veriyor. Böylece aldığı kısmı kadar vergi ödüyor. Ayrıca kaç tane ev, kaçtane otopark hatta depo satıldığını görebiliyorsunuz. İstatistiki bilgiler yapının sigortası olduğu için bunun geliştirilmesi lazım” dedi.