EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Mart’a kadar devam edecek

Yoğun ilgi gösterilen konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son gün 31 Mart olarak belirlendi. İşte indirimler hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

Konut, iş yeri, bazı taşıtların teslimleri ve mobilyada uygulanan KDV indirimi ile beyaz eşyalar, elektrikli küçük ev aletleri, bazı araç ve otomobillerdeki ÖTV indirimi ve tapu harçlarında uygulanan indirimin süre uzatımına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmen yürürlüğe giren karara göre, konutta tapu harcı ve KDV indirimi 31 Mart 2019’a kadar devam edecek.

Konut ve iş yerlerinde tapu harcı yüzde 3 olarak hesaplanacak. 300 bin TL’lik bir konutta 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi gerçekleştirirken indirimle birlikte söz konusu konut için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapacak. Toplamda 3 bin TL kâr yapılacak.

Konut teslimlerindeki yüzde 18’lik KDV oranı ise yüzde 8 olarak tahsil edilecek. 500 bin TL’lik bir konutta önceden yüzde 18 üzerinden hesaplandığında 90 bin TL KDV ödenirken, indirimle birlikte 40 bin TL KDV ödenecek. Toplamda 50 bin TL kâr yapılacak.