Validebağ Konakları
8 Ay Sonra Teslim
Validebağ Konakları İstanbul Anadolu / Üsküdar Proje Detayı
EVORA İzmir
2 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı
Nef Basın Ekspres
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Basın Ekspres İstanbul Avrupa / Bağcılar Proje Detayı

Konutta KDV ve tapu harcı indirimi 31 Mart’a kadar devam edecek

Yoğun ilgi gösterilen konutta KDV ve tapu harcı indiriminde son gün 31 Mart olarak belirlendi. İşte indirimler hakkında bilmeniz gereken tüm detaylar…

Konut, iş yeri, bazı taşıtların teslimleri ve mobilyada uygulanan KDV indirimi ile beyaz eşyalar, elektrikli küçük ev aletleri, bazı araç ve otomobillerdeki ÖTV indirimi ve tapu harçlarında uygulanan indirimin süre uzatımına ilişkin karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmen yürürlüğe giren karara göre, konutta tapu harcı ve KDV indirimi 31 Mart 2019’a kadar devam edecek.

Konut ve iş yerlerinde tapu harcı yüzde 3 olarak hesaplanacak. 300 bin TL’lik bir konutta 6 bin alıcı, 6 bin satıcı olmak üzere toplamda 12 bin TL harç ödemesi gerçekleştirirken indirimle birlikte söz konusu konut için 4 bin 500 TL alıcı, 4 bin 500 TL satıcı olmak üzere toplamda 9 bin TL harç ödemesi yapacak. Toplamda 3 bin TL kâr yapılacak.

Konut teslimlerindeki yüzde 18’lik KDV oranı ise yüzde 8 olarak tahsil edilecek. 500 bin TL’lik bir konutta önceden yüzde 18 üzerinden hesaplandığında 90 bin TL KDV ödenirken, indirimle birlikte 40 bin TL KDV ödenecek. Toplamda 50 bin TL kâr yapılacak.