EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta KDV oranı yüzde 8'e indi

Bakanlar Kurulu'nun kararıyla yeniden düzenlenen konutta KDV oranı, gayrimenkul sektöründe yeni bir rüzgar estirecek.

Konutta KDV oranını yeniden düzenleyen Bakanlar Kurulu, 2013-2016 yılları arasında ruhsatı alınmış, metrekare vergi değeri 500 TL ile 1.000 TL arasındaki konutlarda KDV'yi yüzde 8 olarak belirledi. Bu kapsamda, metrekare vergi değeri 1.000 TL ve üzeri konutların tesliminde uygulanacak KDV oranı da yüzde 18 olacak.

Yapı ruhsatı 1 Ocak'tan sonra alınan konut inşaatı projeleri ile kamu tarafından ihalesi 1 Ocak'tan itibaren yapılacak konut inşaatı projelerinde ise metrekare vergi değeri 1.000 TL ile 2.000 TL arasında olan konutların tesliminde yüzde 8; 2.000 TL üzerinde olan konutların tesliminde de yüzde 18 KDV uygulanacak.

Gayrimenkul sektörünün liderleri Bakanlar Kurulu'nun konutta KDV düzenlemesiyle ilgili şöyle konuştu:

Arıkan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Habip Arıkan:

"Yapı ruhsatını Ocak 2017’den sonra alan konut inşaatı projeleri için metrekare vergi değeri 1000 ila 2000 TL arasında olanlardan yüzde 8 oranında KDV alınması özellikle yeni yatırım yapacak olan inşaat firmalarına büyük destek niteliğindedir.

Öte yandan konut teslimlerinde alınan yüzde 18’lik KDV oranının yüzde 8’e indirilme süresinin Eylül 2017’ye kadar uzatılması sektörümüz için bir umut ışığı olmuştur. Bireysel konut alıcıları konut satın alırken KDV sebebiyle alım kararlarını uzatıyorlardı. Bu kararla satın alma sürecinin de kısalacağını öngörüyorum. Bununla beraber satış vaadi sözleşmesi ile gerçekleştirilen konut satışlarında binde 9.48 oranında uygulanan damga vergisi vatandaşa yansıyan ek bir maliyet olarak göze çarpıyordu. 1 milyon TL’lik bir ev için yatırımcı 10 bin TL daha ödüyordu. Bu düzenlemeyle birlikte vatandaşın yaklaşık yüzde 1 oranında kar edeceğini söyleyebilirim. Hem müteahhit hem de konut alıcısına yönelik gerçekleşen bu düzenlemeler ile birlikte 2017 yılında beklenen konut satış rakamlarını artıracağına inanıyorum."

Aremas Gayrimenkul Kurucusu ve Genel Müdürü Vedat Arslan:

"Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın açıkladığı yeni düzenlemenin ilkine göre yapı ruhsatı 1 Ocak 2017’den sonra alınan konut inşaatı projeleri için metrekare vergi değeri 1000 ila 2 bin TL arasında olanlardan yüzde 8 oranında KDV alınacak. Bu çalışma aslında arsa rayiç bedelleri üzerinde yapılan bir düzenleme olarak karşımıza çıkıyor. Arsa rayiç bedelleri her yıl düzenli olarak arttığından özellikle büyükşehirlerde yeni yapılan projelerin bir çoğu yüzde 18’lik KDV dilimine dahil olmaya başlamışlardı. Yeni düzenlemeye göre orta gelir grubuna hitap eden bu projelerin KDV’si yüzde 18 yerine yüzde 8’de kalacak. Bu durum da fiyatların KDV yüzünden artması yönündeki baskıyı ortadan kaldıracaktır.

İkinci bir konu ise konut satışlarında KDV indiriminin eylül ayının sonuna kadar uzatılması. Bu çalışma hem konut geliştiricileri için hem de tüketiciler için olumlu bir karardır. Örneğin tüketici 1 milyonluk bir daire satın aldığında daha önceden 180 bin TL’lik bir KDV ödemesi yapılıyordu. Ancak geçtiğimiz eylül ayında yapılan bir düzenlemeyle bu oran önmüzdeki mart ayına kadar yüzde 8’e indirilmişti. Yani 180 bin liralık KDV yerine 80 bin liralık KDV ödeniyordu. Dolayısıyla bir süredir tüketiciye yönelik yüzde 10’luk bir indirim vardı. Özellikle müteahhitler bu çalışmanın devam edip etmeyeceğini merak ediyorlardı. Bu karar ile birlikte KDV indirimi Eylül ayına ertelenmiş, bu erteleme de geliştiricilerin endişelerini gidermiş oldu. Ve yine KDV’den kaynaklı fiyat artışı olmasının önüne geçilmiş bir karardır. Bu da 2017 yılındaki 1.5 milyonluk satış hedeflerinin tutturulmasına yönelik atılmış olumlu bir adımdır.

Diğer bir değişiklik de Damga Vergisi’ne getirilen düzenleme. Yapılacak sözleşmelerde binde 9.48 oranında alınan damga vergisi vatandaşın yaptığı ek bir ödemeydi. Bunun kaldırılması ile vatandaş yaklaşık yüzde 1 oranında tasarruf edecek. Örnek verecek olursak 500 bin TL’lik konutu satış vaadi sözleşmesi ile satın alıyorsanız basit bir hesapla yaklaşık 5 bin TL’lik damga vergisini ödemeyeceğiniz anlamına geliyor. Özetle yapılan düzenlemelerin tamamı gayrimenkul sektöründe konut satışlarının hareketlenmesine yönelik olumlu adımlardır. Ve bu değişikliklerle 2017 yılında hedeflenen satış rakamlarına ulaşılacak adımlar atılmıştır."

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı H. İnanç Kabadayı:

"Bakanları Kurulu’nda kararlaştırılan konut satışlarındaki vergi düzenlemesinin sadece sektöre değil, genel ekonomiye oldukça olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Sektör olarak uzun zamandır talep ettiğimiz, konut alıcısı ve satıcı arasındaki sözleşmelerdeki ağır vergi yükünün iyileştirilmesi önerisinin hayata geçmesi özellikle alıcılar için oldukça iyi bir haber. Alınan bu çok önemli aksiyon sayesinde konut alıcıları sözleşme yaptıklarında herhangi bir bedel ödemeyecek. Bu da onların toplam maliyetini önemli bir şekilde düşürecek. Yapılan bu düzenleme ile ayrıca net alanı 150 metrekareye kadar olan konutlarda KDV oranını belirleyen düzenlemede değişikliğe gidildi. Eski kararnamede yer alan rakamlar yüzde 100 olarak artırıldı. Yapı ruhsatı 1 Ocak 2017 tarihinden sonra alınan konut inşaatı projelerine ilişkin olmak üzere net alanı 150 metrekareye kadar olan konutların arsasının metrekare emlak vergisi değerinin 1.000 TL'ye kadar olması halinde yüzde 1, 1.000 – 2.000 TL arası olması halinde yüzde 8, 2.000 TL ve üzeri olması halinde ise yüzde 18 oranında KDV’ye tabi olacak. Bu da şehir içinde bazı bölgelerde daha düşük maliyetler konut üretiminin önünü açacaktır. Sektörümüz ve ülke ekonomisi için hayırlı olmasını dileriz."

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir:

"Sektörümüzün üzerindeki ağır vergi yükleri, en büyük sorunumuz. Bu yüzden her dönem bir KDV indirimi beklentisi içerisindeyiz. Çünkü yüksek oranlar tüketiciyi korkutuyor ve tüketici alım yönünde hareket edemiyor. Yeni düzenleme, hem biz üreticileri hem de konut alıcılarını rahatlatan bir uygulama olarak konut satışlarındaki hareketliliği artıracaktır. Konut satış sözleşmelerinde yüzde 1 olan damga vergisinin sıfıra indirilmesi sektör için çok önemli bir uygulama.

Yapılan bu indirim, direkt konut fiyatlarına yansıtılabilecek. Düzenleme yeni satışa sunulacak konutlara yüzde 10’luk bir indirim olarak yansıyacak. En önemlisi vadelerin 20 yıla uzatılmasıyla sektörde yaşanan hareketlilik, damga vergisinin yüzde sıfıra indirilmesiyle ciddi bir ivme kazanacak.

Konut teslimlerinde yüzde 18’lik vergiyi yüzde 8’e düşüren KDV indirim süresinin, bu yılın Eylül ayına kadar uzatılması uygulamasını hükumetimizin sektörün canlanması yönünde attığı çok büyük adım olarak görüyorum. Düzenleme, orta gelirli tüketiciler için bir cazibe yaratacak. Metrekare vergi değeri 500 TL - 1.000 TL arasında olan konutlardaki KDV oranının yüzde 8’e indirilmesi ise, kapsamı ve süresi daraltılmış olsa da hem üreticileri hem de tüketicileri rahatlatan bir uygulama olacak.

Belli bir dönemi kapsayan bu vergi indirimlerin sektör adına süreklilik arz etmesi taraftarıyım. Özellikle KDV konusunda geçici değil kalıcı bir çözüm gerekiyor. İndirimin tüketicilere ve üreticilere getirdiği faydanın iyi analiz edilerek ileriki dönemlerde kalıcı hale getirilmesini bekliyoruz."