EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta fırsatlar için son günler

Konutta fırsat döneminde son günlere girildi. İmar Barışı’ndan KDV ve tapu harcı indirimine kadar birçok fırsat 31 Aralık’ta sona erecek.

Geçtiğimiz dönemde konutta birçok fırsat devreye alındı. İmar ve iskân sorunu bulunan 13 milyon konut için İmar Barışı adı altında getirilen tarihi fırsatın yanı sıra büyük indirimler ile ÖTV, KDV ve tapu harcı indirimleri için son günlere girildi. İmar Barışı uygulaması ile ÖTV, KDV ve tapu harcı indirimleri 31 Aralık’ta sona erecek.

Yeni Şafak Gazetesi’nde yer alan habere göre; vatandaşlara sunulan fırsatların başında 13 milyon konutun iskân sorununu çözecek olan İmar Barışı uygulaması geliyor. Diğer bir yandan vatandaşın yeni konutta minimum 33 bin TL, beyaz eşyada 300 TL, mobilyada ise bin TL tasarruf ettirecek ÖTV ile konut teslimlerinde ödenen KDV ve harç indirimleri için tanınan son başvuru süresi de 31 Aralık 2018.

4 MİLYON KİŞİ İÇİN TARİHİ FIRSAT KAÇABİLİR

31 Ekim tarihinde tanınan sürenin sona ermesi beklenen ancak gelen yoğun talep sonrası 31 Aralık 2018’e kadar uzatılan İmar Barışı’na başvuru süresinde son 10 günlük viraja girildi. Uygulamadan yararlanmak için başvuran kişi sayısı ise 31 Ekim tarihinde bu yana 1.5 ayda 1 milyon kişi artarak 9 milyona ulaştı. Hâlâ başvuru yapmayan 4 milyon kişi için ise son çağrılar yapılıyor.

KONUTTA YÜZDE 8 KDV

Konutta tek fırsat sadece İmar Barışı ile sınırlı değil. Konut teslimlerinde uygulanan 31 Ekim 2018’de sona ermesi beklenen ancak 31 Aralık 2018’e kadar uzatılan KDV oranlarının yüzde 18’den 8’e indirilmesine yönelik olan uygulama için de son düzlüğe girildi.

300 BİN TL'LİK KONUTTA 33 BİN TL İNDİRİM

Konut teslimlerinde sadece KDV indirimi değil tapu harcı tarafında da yüzde 4'lük kısım yüzde 3’e çekildi. Bu uygulama da 31 Aralık 2018’de sona erecek. Buna göre 300 bin TL’lik bir konutta KDV'den 30 bin TL, tapu harcı tarafın 3 bin TL vatandaşın cebinde kalıyor.

KONUT ALACAK VATANDAŞIN 600 BİN TL'Sİ CEPTE KALACAK

Konut sahibi olmak isteyenler için geçtiğimiz günlerde yeni bir kampanya başlatıldı ve kredi faizleri yüzde 0.98’e indirildi. Faiz indirimi ile 300 bin TL’lik kredi çeken bir vatandaşın cebinde kalacak para 600 bin TL’yi bulacak.