EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta fırsat dönemi!

Konut sektöründe devlet ve özel sektör iş birliğinde yapılan teşvikler konut satın almak için bir fırsat dönemi oluşturarak konut satışlarına ivme kazandırdı!

Konut satın almak için en uygun zaman! Konut alıcıları adeta bir fırsat dönemi içinde bulunuyor. Öncelikle 5 Mayıs 2018 tarihinde Bakanlar Kurulu kararıyla konut ve işyerlerinin teslim sürecinde alınan tapu harcının binde 20’den binde 15’e düşürülmesiyle birlikte başlayan süreç devamında yeni fırsatları da getirdi. Fırsatları kaçırmak istemeyen konut alıcıları satışlarda önemli bir ivme yakalanmasını sağladı.

Konut ve işyerlerinin teslimlerinde tapu harçlarının binde 20’den binde 15’e düşürülmesi ile başlayan fırsat süreci KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi, Ziraat Bankası önderliğinde konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0,98- 99 seviyesine çekilmesi ve özel sektörün peşin ve kredili alımlarda çeşitli cazip ödeme imkanları ile konutta yüzde 20 indirim uygulaması ile devam etti. Tüm bu teşvikler sayesinde konutta tam bir fırsat dönemi başladı!

Konut teşvikleri ve konutta fırsat dönemi hakkında konuşan Türkiye konut sektörünün lider çatı kuruluşlarından Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas,

“10 Mayıs itibariyle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını psikolojik sınır olan yüzde 1’in altına düşürerek 0.98’e çekmesi ve 15 Mayıs’ta KONUTDER, GYODER ve İNDER olarak 42 firmayla başlattığımız yüzde 5 peşinat ve yüzde 20 indirim konut kampanyası sektörde beklenenin üzerinde bir heyecan yarattı.

42 firma ile başlattığımız indirim kampanyası bütün Türkiye’ye yayıldı. Bu heyecan ve gayretin de satışlara yansıdığını görüyoruz. Şu ana kadar maliyet artışlarını fiyatlarımıza yansıtmadık. Hala konut almak isteyen vatandaşlarımız bu fırsatları kaçırmamalı. Faiz indirimi ve gayrimenkul sektörüne sunulan bu avantajların kalıcı olmasını bekliyoruz. Bu avantajlar devam ederse 1 milyon 450 bin konut satışını çok rahat gerçekleştirebiliriz” dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mayıs 2018 konut satış istatistiklerine göre yabancıya konut satışlarında da rekor seviyeye ulaşıldığına dikkat çeken KONUTDER Başkanı Elmas, “Açıklanan bu rakamlar gayrimenkul sektörünü memnun ettiği gibi ülkemize de ciddi bir döviz girdisi sağlıyor. Ancak yabancı yatırımcılar 1 milyon dolarlık gayrimenkul aldığı takdirde vatandaşlık hakkını alabiliyor. Bizler bu rakamın yüksek olduğunu düşünüyoruz. O nedenle daha düşük, mesela 300 bin dolar civarında olmasını talep ediyoruz. Cari açığımızı azaltmak için yabancıya satışta 15-20 milyar dolarlık rakamları yakalamamız gerekiyor” diye konuştu.