EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

"Konutta en az yüzde 10 oranında zam bekliyoruz"

2018’de 4 yeni projeyle sektörde fark yaratacaklarını anlatan Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Yılmaz, konuttan en az yüzde 10 zammın kapıda olduğunu belirtti.

Başarılı ve kazandıran projeleriyle 2018 yılını geride bırakan Dap Yapı 2018 yılında da yeni projelerle sektörde adından sıkça söz ettirmeye hazırlanıyor.

12 Aralık Salı günü basın mensuplarıyla bir toplantı düzenleyen Dap Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz yeni yılda 4 yeni proje planladıklarını ve 2018’de İstanbul Anadolu yakası Pendik’te çok büyük bir projeye imza atacaklarını duyurdu. Dap Yapı’nın Pendik projesinin içinde hastane, okul ve cami de yer alacak.

Sektöre kazandırdıkları projelerden bahseden Yılmaz sektördeki genel durum ve konut fiyatlarının yönüyle ilgili tahminlerini de paylaştı.

Yeni yılla birlikte konut fiyatlarında en az yüzde 10 zam oranının geleceğini ifade eden Yılmaz, “2 yılda dolar yüzde 50-60 arttı. Dolar artınca bizim birçok üretim maliyetimiz de arttı. Sadece geçen yıl Tüik verilerine göre inşaat maliyeti yüzde 22 artmış. 2016-2017 yılında geliştiriciler kendi karlarından fedakarlık yaptılar. Zam yapmadılar. Ama bunun böyle sürmesi mümkün değil. Özellikli yeni başlayacak projelerde otomatikman maliyet artışı konut fiyatlarına yansıyacak. 2018’de yüzde 10’un altında bir fiyat artışı beklemiyorum. Konut fiyatları 2018’de en az yüzde 10 artacak. Bu nedenle konut almanın tam zamanı. Tüketici bu zamanı değerlendirsinler. Herkesin alım gücüne göre konut var” ifadesinde bulundu.

“Kamudan beklediğimiz çok şey var. Bunlardan biri de konutta ihtisaslaşmış bir bankaya ihtiyacımız var. Daha önce Emlak Bank vardı ama kapandı. Böyle bir bankaya ivedilikle ihtiyaç var. Bizim sektöre ait bir banka olursa konut kredileri daha düşük olur diye düşünüyoruz. Sektörün içerisinde olan bir banka bize çok daha faydalı olacaktır” şeklinde konuştu.