EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konutta ‘bekle-gör’ diyenler alıma yönelecek

Bahadır İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Bahadır, konutta bekle göre pozisyonundaki tüketicinin harekete geçtiğini söyledi.

Bahadır İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Bahadır, konut sektöründeki KDV ve tapu harçlarındaki indirim ile birlikte konut kredi faiz oranlarındaki düşüşün sektörü hareketlendireceğini söyledi.

Konut tüketicisinin 2018 yılının ilk çeyreğinde beklemeyi tercih ettiğini ve faizlerle ilgili yapılan indirimle birlikte ‘bekle gör’ konumunda bekleyen konut alıcısının konut alımına yönelerek piyasayı hareketlendireceğini ifade eden Bahadır İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Ümit Bahadır,

“Diğer bankaların da indirime karşılık vermesi sektörde ciddi hareketlilik oluşturacak”

“Ana hedef konut pazarını canlandırmak olduğu için, bu aksiyonun kamu bankalarının dışında diğer bankalar tarafında da hızlıca alınması sektörde ciddi bir hareketlilik oluşturacaktır.

"Bu haberlerle birlikte bizim satış ofisimizde de hareketlenme başladı”

Bir süredir yaşanan durgunluğun harekete dönüşeceği ve satışları olumlu yönde etkileyeceğini düşünüyoruz. Nitekim bu haberlerle beraber bizim satış ofisimizde de bir hareketlenme başladı” dedi.

Gayrimenkul sektöründe hayata geçirilen özel sektör ve devlet eliyle yapılan teşvik ve tedbirler kapsamında konut satışlarının yükselmesi ve sektörün yeniden atağa geçmesi bekleniyor.

Bir süredir konut satın almak isteyen ancak konut fiyatlarının ve konut kredisi faiz oranlarının gerilemesini bekleyen konut tüketicisi de ‘bekle gör’ anlayışından uzaklaşarak konut satın alımlarına yönelirse sektörde çok ciddi bir hareketlilik yaşanması öngörülüyor.

“Yeni satışa çıkacak projelere de ilgi artışı bekliyoruz”

Uygulanan teşviklerin kısıtlı değil kalıcı olması gerektiğini vurgulayan Bahadır, başta kredi faizlerinin düşüşü olmak üzere, KDV ve tapu harçlarındaki indirimlerin alıcılar için büyük fırsat oluşturduğunu belirtti.

Bahadır, “Dolayısı ile gerek yatırım gerekse oturum amaçlı tüm satın almalarda stokların erimesi dışında yeni satışa çıkacak projelere de ilgi artışı olmasını bekliyoruz” dedi.