EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak

İnşaat sektörü için yeni paket hazırlanıyor. Bu ay tamamlanması planlanan paketle birlikte stok sorununun çözülmesi hedefleniyor.

Sektördeki konut stoku için varlık havuzu oluşturulacak. Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; böylece stokların kurulacak bir fon üzerinden menkulleştirilmesi planlanıyor.

Stokların ekleneceği fonun, Emlak Bank bünyesinde kurulması hedefleniyor. Stokların fona eklenmesinin ardından sukuk ya da tahville menkulleştirilmesi sağlanacak. Gayrimenkullerin ise çeşitli kampanyalarla tüketiciye sunulacağı belirtiliyor.

65 BİN MARKALI KONUT STOKU

Bugün Türkiye’de inşaatı biten konut sayısı 1 milyon. Bunların yüzde 20'sini kentsel dönüşüm projesi oluşturuyor. Sahibi belli olan bu konutlar satışa çıkmayacak. Satışa açık konut sayısı ise 800 bin.

Bunun yanı sıra 1.5 yıl içinde bitecek olan 1 milyon konut bulunuyor. Yıllık birinci el satışı ise 650 bin adet. İstanbul'da ise yaklaşık 187 bin inşaatı bitmiş ve satış bekleyen konut bulunuyor. Yaklaşık 65 bini derneklere üye markalı gayrimenkul geliştiren firmaların bünyesinde bulunan bu konutların bir kısmının da havuza dahil edileceği ifade ediliyor.

YURTDIŞINDA SATIŞ OFİSLERİ AÇILACAK

Açıklanması beklenen pakette, yabancıya ve yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarına yönelik konut satışını yıllık 10 milyar doların üzerine çıkarması için yapılacak çalışmalar bulunuyor. Türkiye'deki yatırım avantajlarını anlatmak ve özellikle hedef pazarlarda ülkeyi tanıtmak için sektörün önde gelen temsilciliklerinin yapacağı organizasyonlara hükümetin destek vereceği belirtiliyor. Ayrıca tanıtım çalışmaları düzenlenmesi ve hedef pazarlarda satış ofislerinin açılması hedefleniyor.

Yeni paket, inşaat sektörünü, orta gelirli vatandaşlar için üretime yönlendirecek adımlar da içeriyor. Orta ve alt gelirli vatandaşlar için özel konut projelerinin üretilmesi planlanıyor.