EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut sektörüne risk paylaşım modeli geliyor

Projelerin devamlılığı ve riski paylaşmak için yeni bir model hazırlandı. Buna göre arsa sahibi ve firma geçici ortak şirket kuracak. Hisseler bankalara rehin edilecek.

İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım’dan bitirilemeyen konut projeleri için çözüm geldi. Hürriyet’ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre; gayrimenkul sektöründe yeni bir sistem üzerinde çalışılıyor. Yeni model sistem kapsamında; arsa sahibi ve firma geçici ortak şirket kuracak ve hisseler bankalara rehin edilecek. Bir kamu kurumu da yapılan işleri denetleyecek. Böylece yaşanabilecek mağduriyetlerin önüne geçilecek.

ÖZEL GEÇİCİ ŞİRKET

Yeni hayata geçecek projelerin devamlılığını garantiye alacak ve son tüketici açısından mağduriyetleri ortadan kaldıracak yeni bir sistemin çatısını oluşturmak için yasal düzenlemeler için ilgili kurumlara rapor hazırladıklarını ifade eden Nazmi Durbakayım, projelerin SPV adı verilen ‘işe özel geçici şirketler’ altında geliştirilmesi fikrini önerdiklerini belirtti. Mevcut düzende arsa sahibine bir bedel ödenerek tüm riskin sadece inşaatçının üzerine bırakıldığını söyleyen Durbakayım; “Biz de şimdi diyoruz ki arsa sahibi ile o arsada proje yapacak firma bir şirket kursun, hisseleri ilgili finans kurumu rehin alsın. Bir kamu kurumu da denetler durumda olup halk edişlere göre bedelleri yatırsın. Bina tamamlama sigortası devreye girecek deniyor ancak o modelde yarım kalan inşaatı kimin yapacağı belli değil. Bu sistem hem sektör hem de vatandaş için daha sağlıklı olabilir.”

Dünyada arsa sahiplerine verilen oranın yüzde 20-30’larda olduğunu ifade eden Nazmi Durbakayım, Türkiye’de ise bu oranın yüzde 70-80’lere geldiğini belirtti. Makul oranlar vermeden yapılan işlerde sorunların ortaya çıktığını söyleyen Durbakayım, projelerin tamamlanamadığının altını çizdi.

2019 YILI UMUT YILI OLACAK

2018 yılında gayrimenkul sektörü için ses getiren düzenlemeler yapıldığını hatırlatan Durbakayım, 2019’un umut yılı olacağını vurguladı.

Durbakayım, sektörün beklentilerini şu şekilde sıraladı:

1- Planlama ve dönüşüm uygulamaları için oluşan stratejiler uzun ve kısa vadeli politikalar olarak hızla uygulamaya koyulmalı.

2- Yapı müteahhitlerinin sınıflandırılması çalışması yılın ilk çeyreğine hayata geçirilmeli.

3- Senetli konut satışı artacak. Ancak bu sıkışık olan firmaların üzerindeki riski artıracak. Bunun yaşanmaması için önlem alınmalı.

4- Vergi ve tapu harcı indirimi kalıcı olarak sağlanmalı. Özelikle birinci el konuta teşvik verilmeli.

5- Ruhsat alırken çok hırpalanıyoruz. Bu alanda bürokrasi azalmalı.

6- Kazanılmış hak sağlanmalı. Ruhsat alıp işe başlayan firmalar için yarı yolda şartlar değişmemeli.

7- Konut kredi faizleri katlanılabilir seviyede olmalı.

8- Arsa, demir, çimento gibi ana maliyet kalemleri makul seviyelerde olmalı.