EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut sektörü satışlarda rekor artış bekliyor

2017 yılında yurt genelinde 1 milyon 450 bin adet konut satışına imza atan konut sektörü teşvikler ve indirim kampanyaları ile satışlarda yine rekor bekliyor.

Türkiye genelinde 2017 yılı içerisinde toplam 1 milyon 450 bin adet konut satışıyla rekora imza atıldı. Konut sektörü temsilcileri ve hükümet tarafından seçim öncesinde hayata kazandırılan kampanyalar ve teşvikler ile 2018 yılında da yeni bir satış rekoruna imza atılacağı tahmin ediliyor.

2016 yılından bu yana sıkıntılı zamanlar geçiren konut sektöründe adet atağa geçildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın konut kredisi faiz oranlarında devlet bankaları tarafından indirim yapılacağını açıklamasının ardından bir açıklama da konut sektörünün 3 büyük çatı kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER’in konutta yepyeni bir kampanyaya imza atacağı duyuldu.

Gayrimenkul sektörünün en büyük çatı kuruluşları arasında yer alan KONUTDER, GYODER ve İNDER konutta ‘Yüzde 0,98’e ilave yüzde 20 indirim’ kampanyasını hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Konut sektörünün yaşadığı zorlukları aşmasını ve biriken stokun erimesini amaçlayan hükümet seçim öncesinde sektörde birçok teşvik ve tedbir kararı aldı. Konut sektörünü canlandıracak pakette önce tapu harcı bedelleri yüzde 3’e düşürüldü. Ardından hem alıcının hem de üreticinin sırtında yük olan teslimlerde KDV harcı bedeli yüzde 8 seviyesine indirildi.

Sektörde büyük ses getiren indirim kararlarından ardından Başbakan Binali Yıldırım geçen hafta başında 3 büyük devlet bankasının liderliğinde konut kredisi faiz oranlarında en az 3 ay süreyle geçerli olmak üzere indirim kampanyası düzenleneceğini söyledi.

Art arda konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,98’e seviyesine indiren bankaların sektörde yarattığı sevincin ardından bir haber de sektörün üç büyük çatı kuruluşundan geldi. KONUTDER, GYODER ve İNDER tarafından 15 Mayıs Salı günü resmi olarak duyurulması hedeflenen ‘Yüzde 0,98 faize ilave yüzde 20 indirim’ kampanyası ile liderlerin satışları sürmekte olan projelerinde yüzde 20 indirim olanağı tanınacak.

Daha önceden de konut seferberliği kapsamında birçok kampanyaya imza atılmış ve rekor satış rakamları elde edilmişti. 2018 yılında da sektörün liderleri ve hükümetin el ele vermesiyle yeni bir rekora imza atılması bekleniyor.