EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut seferberliği konut piyasasını hareketlendirdi

GYODER, İNDER ve KONUTDER'in konutta yüzde 20 indirim kampanyası ve devlet teşvikleri sayesinde konut piyasası yeniden canlanmaya başladı.

Devlet ve özel sektör ortaklığında başlatılan konut seferberliğinin ilk on gününde 2 binden fazla vatandaş konut satın aldı.

Seçim öncesi hükümet tarafından hazırlanan konut sektörü teşvikleri kapsamında;

  • Konut teslimlerinde yüzde 18 olan KDV bedeli yüzde 8’e düşürüldü,

  • Tapu harç bedelleri binde 20’den binde 15’e düşürüldü,

  • Konut kredisi faiz oranları yüzde 1,25 ile yüzde 1,35 bandından Ziraat Bankası önderliğinde yüzde 1’in altına düşürüldü,

  • Birçok özel ve devlet bankası konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0,99 ile yüzde 0,98 seviyelerine çekti,

  • İş yerlerinden alınan KDV bedeli de binde 20’den binde 15 seviyesine düşürüldü.

Özel sektör tarafından yapılan teşvikler kapsamında da;

  • Türkiye Gayrimenkul sektörünün 3 büyük çatı kuruluşu KONUTDER, GYODER ve İNDER el ele vererek üye 45 firması ve firmaların 150’den fazla konut projesini kapsayan konutta hem peşin alımlarda hem de konut kredili alımlarda yüzde 20 indirim kampanyası başlattı.

Hem devlet tarafından hem de özel sektör tarafından hayata geçirilen kampanyalar kapsamında seferberliğin ilk 6 gününde toplam 2 bin adet konut satışı gerçekleştirildi. Kampanyanın 10 günlük sürecinde de satışı gerçekleştirilen konut sayısı 2 bin sayısını da geride bıraktı.

KONUTDER ve İNDER’den alınan bilgilere göre üye firmaların kampanyanın ilk on günlük sürecinde telefonları kilitlendi ve günde en az 500 kişiye projeler ve kampanyalar hakkında bilgi verildi.

15 Mayıs 2018 tarihinde ilan edilen ve 15 Haziran 2018 tarihinde sona erecek olan kampanya kapsamında 100 bin adet stoklarla sınırlı konut satışa sunuldu. Stoka dahil edilen 100 bin konutun yüzde 15’i dahi satılsa sektörde 9 milyar ciroluk satış hacmi oluşması bekleniyor.