EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satışlarında metrekare fiyatları yüzde 8 arttı!

2017 Nisan Konut Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde satılık konutların metrekare fiyatı bir yıl içinde yüzde 8 artarak 2 bin 742 TL oldu.

Hürriyet Emlak’ın 2017 Nisan Konut Endeksi’ne göre, Türkiye genelinde* satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 8 oranında artış göstererek, 2 bin 742 TL’ye ulaştı. Aynı dönemde kiralık konutlardaki ortalama metrekare fiyatı ise yüzde 6 düşüşle 17 TL oldu. Amortisman (geri dönüş) süresi ise 13 yıl. Mart endeksine göre metrekare fiyatları yüzde 9 artmışken, bu oran yüzde 1’lik farkla Nisan ayında yüzde 8 oldu.

İstanbul’da satılık konutların metrekaresi 4 bin 500 TL

Hürriyet Emlak verilerine il bazında bakıldığında, İstanbul, satılık konutlardaki ortalama metrekare fiyatı ile Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde bir tablo çizdi. Son bir senedir konut fiyatları ciddi oranda yükselmeye devam ederken, İstanbul’da geçen sene 3 bin 850 TL olan ortalama metrekare fiyatı bu ay tam 4 bin 500 TL oldu. Satılık konutların ortalama metrekare fiyatında son bir yıl içinde yüzde 17 artış olurken, bu oran kiralık konutlarda yüzde 6 düştü ve 21 TL oldu.

Başkentte artış yüzde 7’ye ulaştı

Ankara’da satılık konut fiyatları son bir yıllık dönemde yüzde 7 oranında artarak 1.769 TL/metrekare ortalamasına ulaştı. Kiralık konut fiyatları ise yüzde 4 artarak metrekarede 9 TL seviyesinde. 16 yıl amortisman süresi olan Ankara’da son bir ayda satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı ilçe yüzde 3,6 ile Çubuk oldu. İkinci sırada yüzde 2,6 ile Altındağ, üçüncü sırada ise yüzde 2,5 ile Etimesgut var. Fiyatların düştüğü ilçeler arasında ilk sıralarda Kazan, Gölbaşı ve Yenimahalle bulunurken, en kısa amortisman süresine sahip ilçeler Gölbaşı (14 yıl), Etimesgut (18 yıl) ve Mamak (18 yıl) oldu. Gölbaşı, yüzde 15 artışla yıllık değişimde de ilk sırayı alırken, Polatlı ise yüzde 10 ile onu izledi.

İzmir’in Aliağa ilçesinde konut fiyatları bir yılda %40 arttı

Hürriyet Emlak 2017 Nisan Konut Endeksi’ne göre, İzmir'de satılık konutların ortalama metrekare fiyatı son bir yılda yüzde 11 oranında artışla 2 bin 519 TL’ye ulaştı. Kiralık konutlarda ise fiyatlar yüzde 8 oranında artarak metrekare bazında 12 TL’ye yükseldi. Amortisman süresinin 18 yıl olduğu İzmir’in popüler sahil ilçesi Foça, yüzde 7,8 oranla fiyatların en fazla arttığı ilçe. İkinci sırada yüzde 3,9 artışla Karşıyaka, üçüncü sırada ise yüzde 3,1 ile Çeşme yer aldı. Tire, Çiğli ve Bergama fiyatların azaldığı ilk üç ilçe olurken, Çeşme 2 yıllık amortisman süresi ile dikkat çekti. Konak ve Çiğli de sırasıyla 16 ve 17 yıllık amortisman süreleri ile Çeşme’nin ardından sıralandı. Bir yıllık süreçte fiyatların en çok arttığı ilçeler ise şöyle: Aliağa (%40), Foça (%36) ve Güzelbahçe (%31).

Antalya’da Aksu ilçesi fiyat artışında ilk sırada

Satılık konut fiyatlarının son bir yılda yüzde 6 oranında artış kaydettiği Antalya’da metrekare ortalaması 1.941 TL’ye ulaştı. İlde amortisman süresi ise 18 yıl olarak hesaplandı. Kiralık konutlarda yıllık artışın yüzde 5 olduğu Antalya’da metrekare fiyatı 9 TL. Son bir ayda fiyatların en çok arttığı ilçeler arasında yüzde 8,2’le Aksu ilk sırada yer alırken, yüzde 4,9 ile Korkuteli ikinci, yüzde 3,8 ile Alanya üçüncü sırada. Kaş yüzde 3,4’e yaklaşan düşüşle fiyatların en çok azaldığı ilçe olurken, en kısa amortisman süresine sahip ilçeler Kepez (18 yıl), Muratpaşa (19 yıl) ve Konyaaltı (21 yıl) oldu. Yıllık bazda en yüksek değişim oranına sahip ilçelerde ilk sırada Korkuteli (%16) gelirken, Kumluca ve Alanya (%14) ikinci, Muratpaşa (%11) üçüncü sırada.