EVORA İzmir
1 Yıl Sonra Teslim
EVORA İzmir İzmir / Konak Proje Detayı
Folkart Vega
6 Ay Sonra Teslim
Folkart Vega İzmir / Konak Proje Detayı
ALLSancak
2 Yıl Sonra Teslim
ALLSancak İzmir / Konak Proje Detayı
Bizim Mahalle 2. Etap
Hemen Teslim
Bizim Mahalle 2. Etap İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı

Konut satışlarında ipi göğüsleyen şehir İzmir oldu

EVA Gayrimenkul Değerleme tarafından gerçekleştirilen sektör analizine göre konut satışları İzmir'de artarken, İstanbul ve Ankara'da azaldı.

Her ay düzenli olarak gerçekleştirdiği sektör analizleriyle gayrimenkul sektörünün nabzını tutan EVA Gayrimenkul Değerleme, 2016 Mart analizini yayınladı. Analize göre Şubat ayında konut satışları geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 2,8 oranında artarken, ipotekli konut satışlarında yüzde 19'luk azalma yaşandı.

Konut satışları artabilir

Analize raporuna göre konut satışları İstanbul'da yüzde 2, Ankara'da ise yüzde 4 düşerken, İzmir'de yüzde 3,4 oranında arttı. Analiz verilerini değerlendiren EVA Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, 2016 Mart verileri itibariyle konut satışlarının biraz daha artması ya da aynı seviyelerde seyretmesini beklediğini söyledi.

100 bin TL'lik kredinin aylık taksidi bin 533 TL

Konut kredi kullanım oranlarının da açıklandığı rapora göre konut kredilerinde geçtiğimiz aylarda yüzde 13'lük büyüme meydana geldi. Kullanıcı için konut kredisi maliyetlerine bakıldığında, Nisan ayında 10 yıllık vadede kredi maliyetlerinin aylık yüzde 1,14 ila 1,31 arasında değiştiği görüldü. Bankalar arasında farklılık olmakla birlikte 100 bin TL tutarında kredi için aylık ödemelerin 10 yıllık vadede bin 533 TL, 5 yıllık vadede ise 2 bin 310 TL dolayında seyrettiği belirlendi.