Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut satışlarında beklenen ivme kazanıldı

Devlet ve özel sektör teşvikleriyle konut satışlarında uzun zamandır planlanan ivme kazanıldı. Konut sektörü yeniden atağa geçti.

2016 yılından bu yana iniş çıkışlarla dolu bir seyir izleyen Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü konut sektöründe art arda gelen teşvik ve desteklerin karşılığında beklenen sıçrama meydana geldi.

Bir süredir durgun seyreden ve eski hareketli günlerinden uzak olan konut ve gayrimenkul sektörü devlet ve özel sektörün iş birliğinde hayata geçirilen kampanya ve teşvikler ile yeniden atağa geçti. Konut satışlarında uzun bir sürenin ardından beklenen ivme kazanıldı.

Konut ve işyeri teslimlerinde KDV ve tapu harcı bedeli ödemelerinin düşürülmesi ile başlayan teşvik sürecini önce konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesi izledi ardından da özel sektör tarafından 150’den fazla projede peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim uygulandı. Tüm bu destek ve teşvikler sayesinde son 2,5 3 yıl içerisinde özellikle de lüks segmentte biriken konut stoku erimeye başladı. Alımlarını erteleyen vatandaşlar konut satın alarak sektörün yeniden canlanmasını sağladı.

Beklenen seviyeye erişen konut satışlarının seçimden sonraki süreçte katlanarak artması ve konut satışlarında darbe girişiminin ardından yaşana rekor satış gibi yeniden yüksek satış rakamlarına ulaşılması bekleniyor.

Seçimlerin ilk turda sonuçlanmasının ardından Türkiye’de oluşan güven ve istikrar ortamının devam ettiğini fark eden ve yatırımlarını seçim sonrasına erteleyen özellikle yabancı kaynaklı konut yatırımcıları Türkiye’ye olan ilgilerini artıracak. Gelişen bu gelişmelerle birlikte Türkiye’deki konut satışlarında gayrimenkul uzmanları tarafından ikinci bir rekor kırılması bekleniyor.