Keleş Center Airport
3 Ay Sonra Teslim
Keleş Center Airport İstanbul Avrupa / Küçükçekmece 440.000 TL - 1.400.000 TL Proje Detayı
Nef Çamlıtepe
1 Yıl Sonra Teslim
Nef Çamlıtepe İstanbul Anadolu / Çekmeköy Proje Detayı
Babacan Port Royal
Hemen Teslim
Babacan Port Royal İstanbul Avrupa / Küçükçekmece Proje Detayı
AND Pastel
Hemen Teslim
AND Pastel İstanbul Anadolu / Kartal 431.000 TL - 1.300.000 TL Proje Detayı

Konut satışlarında atak dönemi!

Gayrimenkul sektörünün önemli temsilcileri seçimden sonraki bu yeni süreçte konut satışlarının atağa geçmesini bekliyor.

Yaklaşık iki yıl önce 15 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen FETÖ darbe girişiminin ardından sıkıntılı günler geçiren konut sektörünün içinde bulunduğu zorlu süreci atlaması için Emlak Konut önderliğinde 240 aya kadar varan vade kampanyası ile bir atak yapılmıştı. Sektörde uzun süreli düşük faizle vadeli alım kampanyasının olumlu dönüşleri kısa sürede alınmıştı. İçinde bulunduğu zorlu süreci o dönem geride bırakan konut sektörü tüm bunların üzerine satış rekoru kırmaya başarmıştı.

Yaklaşık iki yıl önce yaşanan rekor satışların 2018 yılında tekrarlanması bekleniyor. Gayrimenkul uzmanları ve konut yatırımcıları seçimden sonra oluşan güven ve istikrar ortamının korunmasıyla konut yatırımcısının yeniden gayrimenkul alımlarına hız vermesi ve alımlarını erteleyen vatandaşların konut satın almaya yönelmesi ve yabancı yatırımcının da yeniden ilgisini Türkiye üzerinde yoğunlaştırması tahmin ediliyor.

GYODER, KONUTDER ve İNDER tarafından imza atılan dev indirim kampanyasında binlerce vatandaş peşin ve kredili alımlarda yüzde 20 indirim ayrıcalığıyla lüks projelerden konut satın aldı. İndirim kampanyasının öncesinde devlet tarafından konut ve iş yeri teslimlerinde KDV oranlarının ve tapu harç bedellerinin düşürülmesi ve Ziraat Bankası önderliğinde konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1’in altına çekilmesi de satışlar da çok önemli bir rol oynamıştı. Tüm bunların arından yüzde 20 indirime ek olarak yüzde 5 peşinat ve 120 aya kadar varan uzun vade seçenekleri ile tahsil etme imkanları da tüketiciye sunulunca konut satışlarında atağa geçildi.

Tüm bu teşviklerin devamında Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin tek turda tamamlanması ve güven ortamının oluşması da eklenince yatırımcıların konut alımlarına hız kazandırması ve seçim sürecini bekleyen yabancı yatırımcının da ertelediği alımlarını gerçekleştirmesi bekleniyor.